Stukanie w samochodzie to najczęściej sygnał ostrzegawczy, który wskazuje na zbliżającą się awarię. Stukanie w zawieszeniu, albo stukanie w kole należy potraktować poważnie i jak najszybciej sprawdzić, co jest jego przyczyną. A tym bardziej, stukanie dochodzące z silnika.

Warto pamiętać o tym, że uszkodzone zawieszenie samochodu zmniejsza bezpieczeństwo, a stukanie z silnika, może zwiastować poważną awarię, które może oznaczać poważny remont silnika. W niniejszym poradniku postaramy się wymienić wszystkie przyczyny stukania w samochodzie, a także, pokrótce, wypisać ich powody.

Samochód zawsze wywołuje szereg odgłosów w trakcie jazdy. Bez względu na to, jakiej jest wielkości i jaki ma napęd. W trakcie jazdy słychać szum opon, pęd powietrza, a także pracę silnika. Im auto jest wyższej klasy, tym wyciszenie kabiny jest lepsze.

Jeśli pojawia się stukanie w zawieszeniu, stukanie w kole, albo inne stukanie podczas jazdy, np. z silnika, to zazwyczaj nawet najlepsze wyciszenie kabiny nie jest w stanie go zagłuszyć. Chyba, że ktoś bardzo głośno słucha muzyki, zaraz po uruchomieniu auta i w trakcie jazdy.

Czy stukanie podczas jazdy, albo po uruchomieniu auta jest niebezpieczne?

Tak, stukanie jest niebezpieczne. Stukanie w silniku może pojawić się tuż po uruchomieniu auta, albo po osiągnięciu przez silnik pewnej prędkości obrotowej.

Stukanie w zawieszeniu pojawia się w trakcie jazdy, przede wszystkim podczas pokonywania nierówności. Stukanie w zawieszeniu nie mówi jednoznacznie, który element auta zawiódł.
Trzeba to dokładnie sprawdzić.

Stukanie w samochodzie to oznaka poważnej awarii, która może doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia silnika, albo do przyspieszonego zużycia elementów zawieszenia i wypadku (na skutek poważnej awarii zawieszenia, uniemożliwiającej właściwe prowadzenie auta i utrzymanie odpowiedniego toru jazdy).

Gdzie sprawdzić, co jest przyczyną stukania w aucie?

Kiedy pojawi się stukanie z silnika, warto jak najszybciej odwiedzić warsztat samochodowy. Wcześniej trzeba jedynie zaobserwować, w jakich sytuacjach stukanie się pojawia.

Czy stukanie pojawia się tylko na zimnym silniku, tylko przy rozgrzanym (przy większej prędkości obrotowej) czy też bez względu na stopień rozgrzania silnika? Czy narasta przy określonych prędkościach obrotowych jednostki napędowej?

Kiedy pojawi się stukanie z zawieszenia albo kół – warto odwiedzić stację kontroli pojazdów SKP. W SKP, w którym kierowca przeprowadza coroczne przeglądy techniczne, diagnosta na pewno sprawdzi stan zawieszenia i po umieszczeniu auta na szarpakach, znajdzie precyzyjnie jego przyczynę.

To dobry sposób postępowania. Wtedy wystarczy zakupić odpowiednią część i udać się do warsztatu samochodowego ze zleceniem jej montażu. Warto pamiętać, że ingerencje w zawieszenie albo układ kierowniczy powinny zawsze wiązać się z koniecznością ustawienia geometrii zawieszenia.

Przejdźmy teraz do przyczyn stukania w samochodzie.

Przyczyny stukania w samochodzie

Stukanie z silnika

 • Niewłaściwy luz zaworowy albo problemy z właściwym smarowaniem regulatora luzu zaworowego – stukanie zazwyczaj zanika po rozgrzaniu silnika;
 • Bardzo mocno zużyty układ korbowo – tłokowy, z szeregiem luzów.
 • Uszkodzone poduszki silnika – stukanie w trakcie jazdy, a także pojedyncze stuki, podczas ruszania i zatrzymywania się.
 • Uszkodzone dwumasowe koło zamachowe – stuki podczas uruchamiania i gaszenia silnika.
 • Uszkodzone łożysko pompy cieczy chłodzącej albo alternatora – stuki delikatne, zazwyczaj powiązane z metalicznym skrzypieniem, które może być bardzo głośne.
 • Uszkodzone panewki (łożyska wału korbowego) – głuche stuki, narastające wraz ze zwiększaniem prędkości obrotowej.

Stukanie w kole, w trakcie jazdy

 • Niedokręcone śruby, mocujące koło auta – to najczęstsza przyczyna głośnego stukania podczas jazdy. Należy je co pewien czas kontrolować i dokręcać.
 • Uszkodzone łożyska piast kół – w tym przypadku stukanie to jeden z objawów, częściej pojawia się buczenie albo metaliczne tarcie. Rozwiązanie to wymiana łożysk piast kół, albo całych piast, zespolonych z łożyskami (takie rozwiązanie jest koniecznością w niektórych autach).
 • Uszkodzone przeguby układu napędowego – zazwyczaj terkoczą podczas skręcania. Ale mogą też stukać. Rozwiązanie: Wymiana przegubów na nowe, albo samych osłon i ratowanie starych przegubów. Terkotają i stukają najczęściej przeguby zewnętrzne (przy kołach).

Stukanie spod samochodu

Oberwany układ wydechowy – może dojść do uszkodzenia tzw. wieszaków.

Oberwane osłony silnika, skrzyni biegów, albo pod chłodnicą – niekiedy są mocowane za pomocą delikatnych elementów z tworzywa. Przez to wystarczy podjechać pod wysoki krawężnik, albo zaparkować na nierównym terenie, aby doprowadzić do uszkodzenia elementów mocujących.

Stukanie z przekładni kierowniczej

Uszkodzona przekładnia kierownicza, tzw. maglownica. Rozwiązanie to regeneracja przekładni kierowniczej albo montaż nowej maglownicy.

Stukanie z zawieszenia

Stukanie z zawieszenia to najczęściej występujący problem. I równocześnie, najtrudniejszy do namierzenia „winnego”. Albowiem każdy element zawieszenia, w razie awarii, zaczyna w jakiś sposób stukać.

 • Uszkodzone amortyzatory albo górne osłony amortyzatorów. Rozwiązanie? Wymiana amortyzatorów (parami) albo wymiana górnych osłon amortyzatorów.
 • Górne punkty mocowania zawieszenia (np. górne łożyska kolumn McPhersona)
 • Łączniki stabilizatora albo gumy łącznika stabilizatora. Rozwiązanie: wymiana łączników stabilizatora albo wymiana gum stabilizatora.
 • Pęknięta sprężyny zawieszenia – czasami stukają, czasami brzęczą podczas skręcania. W razie uszkodzenia, tylne zazwyczaj w ogóle nie hałasują. Rozwiązanie – wymiana sprężyn.
 • Wybite tuleje wahaczy (tuleje metalowo – gumowe). Rozwiązaniem jest wymiana wahacza, albo wymiana tulei metalowo – gumowych, jeśli jest to możliwe.
 • Zużyte tuleje metalowo gumowe tylnej belki. Rozwiązanie: wymiana tulei, regeneracja lub wymiana tylnej belki.
 • Wybite sworznie wahaczy. Rozwiązanie: wymiana sworznia wahacza albo wymiana wahacza kompletnego, jeśli sworzeń jest w nim niewymienialny.
 • Uszkodzone, zużyte elementy zawieszenia powodują brak odpowiednich kątów zawieszenia, a co za tym idzie szybsze zużycie opon.
 • Uszkodzenia części zawieszenia mogą nieść za sobą bardzo poważne skutki, nie chodzi o uszkodzeni auta ale przede wszystkim o bezpieczeństwo życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego.

Stukanie z układu kierowniczego

Uszkodzone drążka kierowniczego lub końcówki drążka kierowniczego – często stukają nie tylko podczas jazdy, ale i po wejściu do stojącego auta.

Stukanie w zawieszeniu, stukanie z silnika albo stukanie podczas jazdy to nie są objawy, które można ignorować. Warto pomyśleć o ich usunięciu w jak najszybszym czasie. Oczywiście, kiedy pojawi się stukanie, trzeba jeździć ostrożnie i przede wszystkim, wolno.