Coraz to nowsze modele samochodów potrafią skrywać w sobie wiele tajemnic, które objawiają nam za pomocą świetlnych symboli. Tak malowniczo można opisać nic innego, jak kontrolki na desce rozdzielczej naszego auta. W tym artykule opiszemy najważniejsze kontrolki w samochodzie, odpowiemy na pytanie, jak odpowiednio reagować, kiedy nie musimy się martwić, czy panikować, a kiedy należy udać się do mechanika, a nawet niezwłocznie zatrzymać samochód.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej rozpoczniemy od podstaw, czyli od pogrupowania na kolory, które świadczą o znaczeniu danego sygnału. Barwy kontrolek w samochodzie można wprost porównać do sygnalizacji drogowej, a zatem dzielimy je na:

• Grupę zielono – niebieską – są to kontrolki o znaczeniu informacyjnym,
• Grupę żółto – pomarańczową – te kontrolki mają zadanie ostrzegawczo-informacyjne
• Grupę czerwoną – to kontrolki ostrzegawcze i to właśnie one mogą być sygnałem poważnej awarii. Mogą, ale nie muszą.

Poniżej znajdziecie szczegółowy opis każdej z tych grup kontrolek na desce rozdzielczej. Dowiecie się, w jakich sytuacjach się pojawiają i jak należy się zachować, kiedy się zaświecą.

Co oznaczają poszczególne zielone lub niebieskie kontrolki w samochodzie?

Tak jak w życiu, zielone światło to dla nas pozytyw, tak i w samochodzie zielona, czy niebieska kontrolka to dobry, a może neutralny znak. Zgodnie z tym, co pisaliśmy powyżej, kontrolki z tej grupy mają zadanie informacyjne i pojawiają się, wtedy kiedy dane funkcje pracują i działają poprawnie. Ta sygnalizacja to w głównej mierze kwestia oświetlenia zewnętrznego naszych czterech kółek, np. na zielono świeci się kontrolka świateł mijania do jazdy dziennej, z kolei niebieska działa przy włączonych światłach drogowych, kiedy poruszamy się w nocy.

W tej grupie mamy również kontrolki sygnalizujące włączony tempomat, system wspomagania parkowania, czy asystent pokonywania wzniesień. W niektórych modelach samochodów w tej barwie pojawia się również kontrolka sprawnego działania systemu poduszek powietrznych.

Grupa zielono-niebieskich kontrolek w samochodzie to dla nas dobre wieści, dzięki nim wiemy, co działa i, że działa sprawnie. Zwykle mamy z nimi do czynienia podczas codziennej jazdy i absolutnie nie są żadnym powodem do nerwów.

kontrolki informacyjne w samochodzie

Czy żółte kontrolki to już poważna awaria, z którą trzeba zgłosić się do mechanika?

Nie zawsze jednak żółte, czy pomarańczowe kontrolki na desce rozdzielczej naszego samochodu to sytuacja awaryjna. W pierwszej kolejności przedstawimy opis kontrolek w samochodzie, które sygnalizują drobne problemy, czy kończące się płyny eksploatacyjne. Takie momenty to:

• Kontrolka wskazująca kończące się paliwo – chyba każdy kierowca wie, że w chwili kiedy zapala się ta ikona mamy jeszcze w baku kilka litrów paliwa i spokojnie dojedziemy do najbliższej stacji benzynowej. Oczywiście rozwiązaniem tego problemu jest zatankowanie pojazdu.
• Kontrolka sygnalizująca źle zamknięty wlew paliwa – ta sytuacja również mogła niejednokrotnie przydarzyć się każdemu z nas. Wystarczy zatrzymać pojazd i poprawić korek lub klapę wlewu.
• Śliska nawierzchnia – większość nowych modeli samochodów jest wyposażona w taką sygnalizację. Jeśli pojawia się na naszym kokpicie, warto dla bezpieczeństwa dostosować prędkość i styl jazy do panujących warunków.
• Niskie ciśnienie w oponach lub zepsuta żarówka – to dla nas informacja o konieczności dopompowania opon, czy wymianie tejże żarówki. W takiej sytuacji powinniśmy się po prostu udać na stację i wykonać wymagane czynności.
• Wyłączona poduszka powietrzna – to dość ważna informacja, którą sygnalizuje żółta kontrolka. Kontrolka przypomni nam, że powinniśmy włączyć poduszkę.

Ponadto należy wspomnieć, że żółte czy pomarańczowe kontrolki w autach pojawiają się też w kilku zupełnie niegroźnych sytuacjach, spełniając w zasadzie rolę informacyjną:
• Włączone światła przeciwmgielne
• Włączone ogrzewanie tylnej szyby

kontrolki ostrzegawcze w samochodzie

Czy świecąca się kontrolka awarii poduszki powietrznej może być przeszkodą w przejściu przeglądu samochodu na stacji diagnostycznej?

W treści artykułu poruszaliśmy również kwestię kontrolki związanej z poduszką powietrzną. Jest to kwestia bezpieczeństwa naszego, jak i naszych pasażerów. Dlatego powinniśmy niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego, celem usunięcia awarii. Niemniej jednak, odpowiadając wprost na powyższe pytanie, samochód, w którym świeci się ta ikona nie, przejdzie badania technicznego.

Czy jazda z zapaloną kontrolką „rezerwy” może być szkodliwa dla samochodu?

Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy, kontrolka paliwa zapala się w momencie, kiedy mamy jeszcze kilka litrów paliwa w baku i spokojnie dojedziemy do stacji. Niemniej niezdrowym dla naszego samochodu jest nawyk jazdy na tzw. oparach. Niewielki zapas paliwa to droga do awarii silnika jak na przykład: zatarcie pompy paliwa, korozja przewodów paliwowych czy poważne zanieczyszczenie filtrów paliwa.

 

Kiedy żółty kolor to poważna sprawa, czyli co oznacza kontrolka z symbolem żółtego silnika? Co zrobić z „check-engine”?

W naszym drogowym życiu mogą zdarzyć się takie sytuacje, kiedy żółta kontrolka to już poważna sprawa. Jest to moment, kiedy na desce rozdzielczej pojawia się ikona symbolizująca błędy w działaniu podzespołów auta. Najbardziej popularny to tzw. check-engine. Co się za tym kryje? Niestety brzmiąca dość poważnie – awaria silnika, a wchodząc głębiej uszkodzenie systemu wtrysku lub układu elektronicznego sterowania silnikiem. Kiedy na kokpicie zobaczymy taką kontrolkę nasz samochód, może przejść do trybu awaryjnego. Przełoży się to na utratę części mocy i jazdę ze zdecydowanie niższą prędkością.
Kontrolka „check-engine” zaświeci się na naszej desce rozdzielczej wówczas kiedy, któryś z czujników wykryje błąd.

Jak powinniśmy zachować się w tej sytuacji?

Absolutnie nie możemy ignorować kontrolki „check-engine”! Zbagatelizowanie sprawy to w konsekwencji najczęściej znacznie większe i kosztowne problemy. W tym przypadku bezzwłocznie powinniśmy udać się do serwisu i sprawdzić co jest przyczyną włączenia się sygnalizacji.
Czasami może zdarzyć się tak, że kontrolka sama się wyłączy po wcześniejszym odpięciu źródła zasilania akumulatora na kilka minut. Niemniej, specjaliści w dziedzinie motoryzacji, nie zalecają takiego rozwiązania problemu i zgodnie z tym, co napisaliśmy powyżej, rekomendują wizytę u mechanika.
Zdecydowanie odradzamy również pomysły niektórych mniej przezornych mechaników, aby skasować błąd i kontynuować użytkowanie naszego pojazdu. Jest to prosta droga do jeszcze poważniejszych uszkodzeń i awarii, a co za tym idzie zdecydowanie wyższych kosztów naprawy.

Żółta kontrolka może być również sygnałem awarii filtra cząstek stałych lub świec żarowych. W obu tych przypadkach jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest wizyta w serwisie.

kontrolka check-engine

Jak długo można jeździć z palącym się „check-engine”?

Tak jak pisaliśmy powyżej w artykule, kontrolka „check-engine” oznacza wykrycie niezgodności w pracy silnika. Silnik to serce naszego samochodu, dlatego też nie powinniśmy bagatelizować tego sygnału i jak najszybciej udać się do mechanika, aby dokładnie zweryfikować przyczynę takiego stanu rzeczy.

Dlaczego nie należy ignorować czerwonej kontrolki w samochodzie?

Kolor czerwony, analogicznie do drogowych sytuacji, w samochodzie również w większości przypadków oznacza bezwzględne zatrzymanie pojazdu. Często może się to również wiązać z brakiem możliwości kontynuowania jazdy i koniecznością wezwania pomocy. Zatem co oznaczają poszczególne kontrolki w samochodzie?

Opis czerwonych kontrolek w samochodzie na desce rozdzielczej:

• Czerwony wykrzyknik – praktycznie każdy z nas mógł mieć z nim do czynienia, przynajmniej kilka razy. Zazwyczaj to nic strasznego, a jedynie zaciągnięty hamulec ręczny. Jeśli jednak po zwolnieniu hamulca ręcznego, nadal na kokpicie świeci się czerwony trójkąt z wykrzyknikiem problem, może być poważniejszy, jak na przykład uszkodzenie układu hamulcowego.

• Niezapięte pasy, czy otwarty bagażnik – również te sytuacje sygnalizowane są przez czerwone kontrolki, do tego często w towarzystwie dość irytujących dźwięków. Jedynym i słusznym rozwiązaniem w tych przypadkach jest po prostu zapięcie pasów, czy zamknięcie klapy bagażnika.
• Podwójny trójkąt – ta ikonka w kolorze czerwonym to sygnał włączonych świateł awaryjnych. Pamiętajmy, tę sygnalizację włączamy tylko w uzasadnionych przypadkach.
• Kontrolka z dozownikiem oleju – to sytuacja, w której zwykle mamy do czynienia ze zbyt niskim poziomem oleju silnikowego. Dalsza jazda w tym przypadku grozi poważnymi awariami dla naszego samochodu.

• Kontrolka informująca nas o za wysokiej temperaturze płynu do chłodnic. Nauka mówi, że powinniśmy wówczas niezwłocznie zatrzymać pojazd. Życie jednak pokazuje, że w większości przypadków kierowca dojeżdża jeszcze do najbliższej stacji, gdzie może uzupełnić płyny, robi to jednak na własne ryzyko.

Czerwone kontrolki na desce rozdzielczej to również informacje o awarii:
• poduszki powietrznej
• Systemu ABS
• Układu elektroniki
• Zużyciu klocków hamulcowych

W tych przypadkach nie musimy się natychmiast zatrzymywać, niemniej nie powinniśmy zwlekać z wizytą w serwisie. Każdy z tych elementów ma istotny wpływ na prawidłowe działanie samochodu i nasze bezpieczeństwo na drodze.

kontrolki alarmowe w samochodzie

Czy w wypadku świecącej się kontrolki ładowania należy zatrzymać pojazd?

Ikonka akumulatora należy do grupy czerwonych sygnalizatorów, dlatego też nie należy jej bagatelizować. Kontrolka w tym przypadku informuje nas o zbyt niskim poziomie ładowania i utracie napięcia. W tej sytuacji możemy jeszcze przez jakiś czas kontynuować jazdę naszym pojazdem, korzystając ze zgromadzonej energii w akumulatorze. Musimy jednak mieć na uwadze, że zbyt niskie napięcie w konsekwencji może unieruchomić nasz samochód, a zupełne wyczerpanie akumulatora może skutkować poważnym uszkodzeniem układów elektronicznych naszych czterech kółek.

znajdź warsztat

W tym artykule dość jasno rozprawiliśmy się z kwestią kontrolek w samochodzie, przedstawiliśmy ich wagę w zależności od kolorystyki i zobrazowaliśmy konsekwencje idące za ich zapaleniem. Powyżej znaleźliście opis najważniejszych kontrolek, poznaliście ich znaczenie i już wiecie, kiedy sprawy nie można ignorować i trzeba udać się do serwisu. Te najlepsze w swojej okolicy znajdziecie niezmiennie w serwisie autonova.com, wraz z rekomendacją i wstępną wyceną usługi.