Piękny lakier samochodowy i kształt nadwozia – to zawsze przyciąga wzrok. Lakier samochodowy ma ogromny wpływ na wygląd, a co za tym idzie, także na wartość każdego samochodu. Niestety, bardzo szybko się starzeje i pojawiają się na nim ślady uszkodzeń. Dlatego warto skutecznie go zabezpieczyć już w nowym aucie. Na rynku dostępne są różne rozwiązania.

Niestety, to prawda. Piękny lakier, z którego cieszymy się po wyjeździe z salonu, może dość szybko stracić swój niebywały urok. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego lakier samochodowy się niszczy?

Czynniki szkodliwie wpływające na lakier to:

 • promieniowanie słoneczne, które powoduje bardzo silne nagrzewanie lakieru;
 • owady – odchody owadów i ciała owadów, rozbijające się podczas jazdy, przez co wydziela się kwas, bardzo szkodliwy dla lakieru;
 • ptaki – bardzo groźne są ptasie odchody, które powodują matowienie lakieru, ptaki mogą także niszczyć lakier pazurkami, kiedy chodzą po dachu auta na parkingu;
 • pyły i piasek, które poruszają się wraz z powietrzem;
 • drobne kamienie, które są wyrzucane w powietrze przez koła innych aut, najczęściej powodują odpryski na przedniej masce, progach i nie tylko;
 • błoto i wilgoć, które są powodem korozji;
 • szadź i lód, które mogą powodować rysowanie warstwy lakierniczej;
 • smoła, osadzająca się na lakierze po przejechaniu po rozgrzanym asfalcie niskiej jakości;
 • źle dobrane środki do mycia auta, zbyt agresywne, np. płyn do mycia naczyń, powodujący blaknięcie lakieru;
 • złe narzędzia do mycia auta, np. twarde szczotki i gąbki z ziarenkami piasku (niepłukane w czystej wodzie), powodujące rysowanie nadwozia i powstawanie hologramów;
 • myjnie automatyczne z twardymi szczotkami, rysujące lakier;
 • uszkodzenia mechaniczne – zadrapania przez krzaki, uszkodzenia podczas parkowania itd.

Skoro lakier samochodowy ma tak wielu wrogów, to producenci samochodów powinni zareagować, tworząc np. bardzo mocne i grube warstwy lakieru w nowych samochodach. Czy tak się dzieje? Niestety, nie, albowiem producenci samochodów muszą stosować się do przepisów. A te spowodowały, że współczesne lakiery są słabe i delikatne. W zamian za to są ekologiczne.

Dyrektywa Europejska i ochrona środowiska – jak przepisy urzędowe wpłynęły na skład lakierów

Dyrektywa 2004/42/WE Parlamentu Europejskiego wprowadziła ograniczenia, dotyczące stosowania lotnych związków organicznych. Spowodowało to konieczność zmiany składów farb i lakierów (w tym samochodowych), a także szeregu środków, służących do naprawy samochodów.
Producenci musieli zaprzestać stosować między innymi ołów, przez co lakiery samochodowe stały się mniej odporne na uszkodzenia i starzenie się. Zaczęto stosować lakiery wodne, lekkie i podatne na uszkodzenia.

A to nie wszystko. Każdy producent samochodów musi maksymalnie zmniejszać koszty produkcji pojazdów. Lakierowanie jest bardzo drogie (kilka tysięcy złotych). Dlatego także tu zaczęto stosować oszczędności.

Jak wygląda warstwa lakiernicza we współczesnym, nowoczesnym samochodzie, produkowanym od kilku lat?

 Budowa warstw lakieru

 • bezpośrednio na karoserii – ocynkowanie, powłoka fosforanowa i inne dodatki, mające na celu zabezpieczenie karoserii przed działaniem korozji – ok. 30 µm.
 • podkład, mający za zadanie wyrównanie nierówności i zapewnienie dobrej przyczepności dla lakieru – ok. 30 µm.
 • warstwa lakieru właściwego, który nadaje kolor, może być wzbogacona opiłkami metalowymi (lakier metalizowany), albo pyłem z miki (lakier perłowy) – ok. 30 µm.
 • warstwa lakieru zewnętrznego, bezbarwnego, która nadaje połysk i pełni funkcje ochronne – również ok. ok. 30 µm.

W starszych samochodach, produkowanych przed wprowadzeniem dyrektywy UE, warstwa lakieru była znacznie grubsza.

Na uszkodzenia przede wszystkim narażona jest warstwa lakieru bezbarwnego. To na niej pojawiają się rysy, ryski, hologramy i wyblaknięcia. Obecnie istnieje wiele metod, które pozwalają na korektę lakieru (polerowanie mechaniczne, przy użyciu odpowiednio dobranych past polerskich oraz padów). Jednak z racji bardzo małej grubości lakieru bezbarwnego, ilość dokonywanych korekt lakieru jest ograniczona. Dlaczego? Ponieważ może dojść do starcia lakieru bezbarwnego z nadwozia. I uszkodzenia będą dotyczyć warstwy kolorowej.
A to będzie bardzo mocno widoczne.

Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie lakieru samochodowego za pomocą odpowiednio dobranej metody (np. powłoka ceramiczna na lakier). Ochrona lakieru samochodowego jest szczególnie ważna w przypadku aut nowych, które dopiero wyjechały z salonu. Im szybciej się ją nałoży, tym lepiej.

Rodzaje zabezpieczeń lakieru samochodowego w nowym samochodzie

Powłoka ceramiczna na lakier

W poprzednim akapicie przedstawiliśmy zagrożenia, z jakimi każdego dnia musi mierzyć się warstwa lakiernicza samochodu. Na szczęście, obecnie istnieje szereg metod, które pozwalają chronić lakier przed uszkodzeniami. Ochrona lakieru samochodowego powinna być czynnością wieloetapową. Im szybciej lakier zostanie zabezpieczonym, tym lepiej.

 • Parkowanie autem w garażu, pod wiatą, albo poprzez stosowanie pokrowców (plandek ochronnych). Zabezpiecza to lakier przed owadami, ptasimi odchodami, mrozem, zbyt silnym nasłonecznieniem i wilgocią.
 • Lakier samochodowy trzeba też regularnie myć, przy użyciu odpowiednio dobranych środków myjących (szamponów samochodowych) oraz delikatnych gąbek.
 • Można stosować wosk, który chroni lakier przed korozją, zanieczyszczeniami i zapewnia błysk. Jednak nie jest trwały, po pewnym czasie (w przypadku najlepszych wosków – po 3 miesiącach) schodzi z nadwozia.

Potrzebne jest coś, co chroni lakier w samochodzie w każdych warunkach, także w trakcie jazdy. Coś, co ochroni lakier także przed drobnymi zadrapaniami i kamyczkami.
Na szczęście są również i takie metody.

  • Zabezpieczenie lakieru samochodu przy pomocy kwarcu (minerału, zbudowanego z dwutlenku krzemu) albo powłoki ceramicznej (jej głównym składnikiem jest również dwutlenek krzemu). Obydwie powłoki tworzą ochronną warstwę na lakierze, która zapobiega korozji, uszkodzeniom chemicznym (np. od owadów i ptasich odchodów), a także drobnym uszkodzeniom mechanicznym (zadrapania, uderzenia drobnych kamienie, działanie piasku). Dodatkowo zapewniają wyjątkowo atrakcyjny połysk.
   Powłoki tego typu cechują się wyjątkowo długą trwałością.
   W przypadku wosku z dodatkiem ceramiki – ok. roku.
   W przypadku powłok kwarcowych – ok. roku.
   W przypadku powłok ceramicznych – od roku do 5 lat.
   Wszystkie powłoki wymagają odpowiedniej konserwacji (stosowania delikatnych środków myjących, a w przypadku ceramiki i kwarcu, środka do odnowienia).
   Ceny środków różnią się w zależności od producenta i trwałości.Taką powłokę warto zastosować w nowym aucie zaraz po opuszczeniu salonu. W samochodach kilku i kilkunastoletnich – po korekcie lakieru.
  • Ochrona nowego lakieru samochodowego poprzez zastosowanie folii bezbarwnej. To bardzo wygodne zabezpieczenie. Auto jest oklejanie dość grubą i bardzo miękką, tzw. lejącą (niemalże płynną po podgrzaniu, przy nakładaniu) folią. To rozwiązanie bardzo trwałe i przede wszystkim, niewymagające żadnego serwisowania. Folię należy tylko co pewien czas umyć.Taka powłoka najlepiej sprawdza się w samochodach nowych, które dopiero co opuściły salon.
  • Ochrona lakieru samochodowego poprzez zastosowanie standardowego wosku. W tym przypadku trzeba poświęcić ok. 2 godzin raz na 2 – 3 miesiące, aby nałożyć wosk. Auto należy myć specjalnym szamponem, który nie uszkadza warstwy wosku. Wosk nie chroni przed zadrapaniami.Woskowanie można stosować w samochodach nowych oraz kilku i kilkunastoletnich.
   Woski kolorowe, stosowane w starszych autach, pomagają maskować uszkodzenia
   lakieru, na przykład ryski i ubytki, spowodowane uderzeniami kamieni.

Czy można zabezpieczyć lakier w samochodzie samodzielnie?

 

Ochrona lakieru samochodowego

Tak, można. Nie za pomocą wszelakiego typu środków. Są środki, które można nakładać samodzielnie. Nie każdy nabywca kupuje nowe auto za 200 czy 300 tys. złotych. Są też osoby, które kupują nowe auta, warte 60 tys. zł, często na kredyt. W takim przypadku można zastosować tanie środki, które nakłada się samodzielnie.
Można je też stosować w autach kilku – i kilkunastoletnich. Po korekcie lakieru. Nie ma sensu nakładanie ceramiki na karoserię, na której jest szereg rys i wyblakłych plam.

Jednak podczas samodzielnego nakładania środków trzeba być przygotowanym na wielogodzinną pracę i stosowanie się do szeregu zasad.

Zabezpieczenie lakieru samochodowego to czynność skomplikowana, dlatego w większości przypadków warto zlecić to zadanie specjalistom. Należy pamiętać, że mamy nowe, wartościowe auto. Wszelakiej maści błędy będzie bardzo trudno usunąć. Źle nałożoną powłokę ceramiczną można usunąć tylko mechanicznie (poprzez ścieranie). Lakier jest bardzo cieniutki. Czasami po prostu nie warto ryzykować przy nowym, bardzo wartościowym aucie.

Ile kosztuje zabezpieczenie lakieru samochodu?

Skorzystanie z usług specjalistów pozwoli mieć pewność, że została wykonana we właściwy sposób. Auto zostanie odpowiednio przygotowane do położenia zabezpieczenia.
Trzeba być przygotowanym na to, że w przypadku większych samochodów profesjonalne nakładanie ceramiki może potrwać nawet 2 dni.

  • Takie usługi są kierowane do posiadaczy samochodów nowych i używanych. W przypadku używanych nałożenie trwałego zabezpieczenia (np. ceramiki) poprzedza korekta lakieru.
  • Profesjonalne zabezpieczenie lakieru samochodowego woskiem (nakładanie wosku cena, z odpowiednim przygotowaniem auta) kosztuje od 150 do 225 zł. Cena jest oczywiście zależna od wielkości samochodu.
  • Zabezpieczenie lakieru samochodowego (powłoka ceramiczna koszt) na 2 lata kosztuje od 800 do 1200 zł. Tutaj również, co oczywiste, wpływ na cenę ma wielkość pojazdu.
  • Pokrycie auta folią to koszt minimum kilku tysięcy złotych. Przede wszystkim cena jest wysoka dlatego, że dobra, plastyczna folia jest bardzo droga. Tanie folie są twarde i po pewnym czasie zaczynają się odklejać. Poza tym nie można nimi pokryć elementów o skomplikowanych kształtach (np. lusterek, przetłoczeń itd.).

Gdzie oddać samochód do zabezpieczenia lakieru samochodowego?

Dobre zabezpieczenie nowego lakieru samochodowego (powłoka ceramiczna na lakier, ochrona lakieru samochodowego za pomocą folii) to świetna inwestycja. Przez kilka lat lakier auta będzie wyglądać tak, jakby przed chwilą wyjechał z fabryki. Dzięki temu auto będzie wyglądać pięknie, a także, będzie dobrze trzymać wartość. Po kilku latach zabezpieczenie można odnowić. W przypadku folii w zasadzie nie ma ograniczeń czasowych co do czasu jej działania.

znajdź warsztat

Jak najwygodniej znaleźć dobre studio, które nałoży zabezpieczenia na lakier samochodu?

  • Wystarczy wejść na stronę Autonova.com lub zainstalować aplikację w telefonie. Nie wiesz jak to zrobić? Nic nie szkodzi cały proces opisaliśmy w artykule jak zainstalować autonova?
  • W górnym okienku wpisać, jakiej usługi szukamy (zabezpieczenie lakieru)
  • W górnym okienku po prawej stronie wpisać, w jakim rejonie się znajdujemy.
  • Już po kilku chwilach otrzymamy listę warsztatów w swojej okolicy, z dokładną ofertą i cenami za usługę.
  • Możemy wygodnie umówić się na wybrany przez nas termin.

Powłoka ceramiczna nie tylko na lakier

Powłoka ceramiczna na lakier to świetny sposób zabezpieczenia nowego i starszego lakieru samochodowego. W trakcie eksploatacji auta zużyciu ulegają również inne ważne elementy składowe nadwozia. Na przykład pojawiają się rysy na przedniej szybie i na reflektorach. Zużyciu ulegają także drogie felgi aluminiowe.

  • I tutaj dobra wiadomość. Powłoka ceramiczna może zabezpieczyć także szyby i reflektory, a także felgi. I znów działa tu zasada – im szybciej taka powłoka zostanie położona, tym lepiej. A zatem warto ją położyć zaraz po zakupie nowych felg.
  • Powłoka ceramiczna nadaje się do zabezpieczenia ozdobnych felg stalowych.
  • Powłoka ceramiczna może zabezpieczyć elementy wnętrza samochodu, np. deskę rozdzielczą.
  • W trakcie wizyty w studiu detailingowym można również zlecić położenie tzw. niewidzialnej wycieraczki. To specjalny środek na szyby (hydrofobowy), który powoduje, że podczas jazdy z prędkością powyżej 50 km/h, woda sama spływa z szyb. Bez konieczności jej usuwania przy pomocy wycieraczek. Jest to bardzo wygodne i ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
  • Usługę położenia tzw. niewidzialnej wycieraczki można również zlecić na Autonova.com