Zapalona kontrolka check engine (kontrolka silnika, pomarańczowa kontrolka, engine check) wywołuje w kierowcach strach i frustrację. Nie bez powodu. Ma one bowiem setki znaczeń. W większości przypadków można bez problemu jechać dalej, tylko auto będzie mieć mniejsze osiągi i zużywać więcej paliwa (silnik został wprowadzony w tryb awaryjny). Ale może się też zdarzyć, że zapalona żółta kontrolka silnika na desce rozdzielczej oznacza poważny problem, taki jak awaria systemu wtrysku. Jak zatem sobie poradzić, kiedy zapala się kontrolka silnika?

Ciekawostka. Nieuczciwi handlarze, sprzedający uszkodzone samochody, dokonują małej przeróbki. Podłączają kontrolkę check engine pod zasilanie lampki ciśnienia oleju. Dzięki temu kontrolka check engine zapala się i gaśnie, po uruchomieniu silnika.

Co oznacza zapalona kontrolka check engine?

Pomarańczowa kontrola silnika ostrzega o zagrożeniu drugiego stopnia. O najgroźniejszych zagrożeniach informują kontrolki w kolorze czerwonym. Na przykład, ostrzegają one o zbyt wysokiej temperaturze płynu chłodzącego, braku oleju silnikowego, czy też problemach z działaniem układu hamulcowego i zaawansowanych systemów bezpieczeństwa.

Nie oznacza to jednak, że zapalona kontrolka check engine nie powinna wzbudzić naszego niepokoju. W niektórych przypadkach, zapalona kontrolka check engine może być oznaką, że dalsza jazda może być ryzykowna. Wyjaśnimy to w następnym akapicie.

Przyczyny zapalenia się kontrolki check engine

Co mogło spowodować, że kontrolka silnika (ikona silnika) zaświeciła się na desce rozdzielczej? Oto przykładowe powody zapalenia się kontrolki check engine:

 • Problemy z układem zapłonowym w silnikach benzynowych. Dotyczą one awarii świec zapłonowych, cewek zapłonowych, albo przewodów zapłonowych.
  W tym przypadku kierowca może mieć poważne problemy. Awaria świecy albo cewki zapłonowej powoduje szarpanie w trakcie jazdy, które jest coraz bardziej (narasta). Pojawia się zjawisko tak zwanego wypadania zapłonów. Do cylindra trafia mieszanka paliwowo – powietrzna, ale nie jest ona zapalana, bo nie ma iskry na świecy zapłonowej. Dodatkowo, niespalone paliwo trafia do katalizatora i niszczy go w przyspieszonym tempie.
  Po całkowitym wyłączeniu się cewki zapłonowej, samochód słabnie i jeden cylinder nie pracuje.
  Awarii cewki zapłonowej kierowca nie jest w stanie przewidzieć. Awaria świecy zapłonowej jest najczęściej spowodowana brakiem terminowej wymiany.
 • Awaria przepływomierza powietrza. To podzespół (czujnik), który mierzy ilość zasysanego powietrza przez układ dolotowy.
  W tym przypadku również kierowca może mieć poważne problemy z możliwością dalszej jazdy. Awaria przepływomierza powoduje zły dobór ilości paliwa do powietrza. To znów może być przyczyną poważnego szarpania podczas jazdy.
 • Zapchanie albo wykruszenie katalizatora trójdrożnego (stosowanego w silnikach benzynowych). W tym przypadku kontrolka może włączać się po przekroczeniu pewnej prędkości.
  Po zapaleniu się kontrolki, silnik przechodzi w tryb awaryjny. Ma ograniczoną moc, zużywa więcej paliwa, ale można jechać dalej. Można spokojnie jechać.
 • Zapchanie filtra cząstek stałych DPF/FAP, stosowanego w silnikach diesla, albo zapchanie filtra GPF/FAP, stosowanego w silnikach benzynowych.
  W tym przypadku silnik również przechodzi w stan awaryjny, ma ograniczone osiągi i zużywa znacznie więcej paliwa.
  Dynamiczna jazda po trasie, przez kilkadziesiąt kilometrów powinna rozwiązać problem. Jeśli nie – filtr trzeba poddać profesjonalnemu czyszczeniu, albo wymianie.
 • Awaria (zablokowanie) układu recyrkulacji spalin EGR. Jeśli układ zablokuje się w pozycji zamkniętej, kierowca nie odczuje żadnych problemów. Poza tym, że standardowo, silnik przejdzie w stan awaryjny i będzie zużywać więcej paliwa.
  Jeśli układ zablokuje się w pozycji otwartej (spaliny przez cały czas trafiają do cylindrów), będą problemy z właściwą pracą jednostki napędowej oraz z uruchomieniem silnika.
 • Awaria sondy lambda albo dwóch sond lambda. W tym przypadku znów trzeba liczyć się z problemami, które kierowca na pewno odczuje.
  Awaria sondy lambda najczęściej wiąże się z poważnym wzrostem zużycia paliwa. Często nawet o 50 procent, w stosunku do standardowego zużycia.
 • Zablokowanie geometrii turbosprężarki w silnikach z turbodoładowaniem (tam, gdzie stosowane są turbosprężarki o zmiennej geometrii łopatek).
  W tym przypadków znów kierowca będzie musiał mierzyć się z szarpaniem, które powodowane jest przez zacięcie się łopatek turbiny, co powoduje zaburzenia w dostarczaniu skompresowanego powietrza do cylindrów.
 • Awaria czujnika położenia wału korbowego albo wałka rozrządu, albo przeskok paska rozrządu lub łańcucha rozrządu, sygnalizowany przez czujnik położenia wału korbowego albo wałka rozrządu.
  Jeśli doszło do awarii czujnika, kierowca będzie miał problemy z uruchamianiem silnika, a sam silnik może gasnąć. Jeśli doszło do przeskoku paska albo łańcucha, może dojść do rozregulowania silnika albo do jego całkowitego zniszczenia (silnik kolizyjny), kiedy tłoki zderzą się z zaworami.
  To jeden z przykładów, że zapalenia check engine nie wolno lekceważyć.
 • Awaria systemu wtrysku – ten problem opisujemy dokładnie w następnym akapicie.
 • Awaria któregoś z czujników, nie odpowiedzialnego bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy, ale mogącego mieć wpływ na pracę jednostki napędowej.

Zapaliła się kontrolka silnika. Czy to awaria? Co robić?

kontrolka silnika

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, zapalona kontrolka silnika może oznaczać mniej lub bardziej poważną awarię. Co robić?

 • Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedni warsztat i przeprowadzić prostą diagnostykę komputerową samochodu. Rekomendujemy skorzystanie z wyszukiwarki na Autonova.com pod hasłem: diagnostyka komputerowa.
 • Diagnostyka polega na podłączeniu do złącza OBD2 komputera diagnostycznego albo skanera diagnostycznego i odczytanie kodu błędu. Złącze OBD2 znajduje się w okolicach kierownicy (pod deską rozdzielczą), albo w tunelu środkowym. Wystarczy podłączyć do niego interfejs diagnostyczny i uruchomić urządzenie z odpowiednim oprogramowaniem diagnostycznym (skaner, profesjonalny tester dla mechaników, komputer, smartfon, tablet). Specjalny program odczytuje kod błędu, zapisany w pamięci sterownika. Kody błędów są ustandaryzowane i mają odpowiednie oznaczenia.
  Np. błąd PO302 – wypadanie zapłonów na drugim cylindrze.
  Mechanik musi sprawdzić, czy powodem wypadania zapłonów jest błąd wtryskiwacza
  na drugim cylindrze, awaria świecy zapłonowej, cewki zapłonowej albo przewodu
  wysokiego napięcia.

Często mówi się o tym, że mechanik odczytał błąd a potem go skasował. To nie jest naprawa. Po pewnym czasie (czasami na drugi dzień) kontrolka check engine zaświeci się znowu, jeśli przyczyna uszkodzenia nie została usunięta.

Check engine a LPG?

Czy montaż instalacji LPG ma wpływ na to, że w samochodzie zaświeciła się kontrolka check engine ?

Montaż instalacji LPG starszej generacji I, II, III mógł powodować zaświecenie się kontrolki check engine, było to bardzo często związane ze złą regulacją instalacji lub źle dobranymi komponentami instalacji LPG.

Od czasu jak pojawiły się na rynku instalacje IV generacji (sekwencyjnego wtrysku gazu) i V (generacji ciekły wtrysk gazu) taki problemy występują bardzo rzadko instalacja precyzyjnie dozuje gaz. Najnowsze instalację LPG posiada korektę parametrów instalacji w trybie rzeczywistym przez złącze OBD co minimalizuję zapalanie się kontrolki silnika . Pod warunkiem, że podzespoły samochodu takie jak sonda lambda, zawory EGR, katalizator, świece zapłonowe, przewody, cewki auta są sprawne. To najczęściej problemy z elementami układu zapłonowego w autach z instalacją LPG, powodują zapalanie się kontrolki check engine.

Jeżeli po montażu instalacji pojawia się błąd należy udać się do warsztatu który montował instalację w celu usunięcia usterki.

Kontrolka check engine zapala się i gaśnie

Taka sytuacja może się pojawić w samochodzie. Co jest powodem? Krótkotrwałe problemy z działaniem jakiegoś podzespołu, albo zawilgocenie styków, czujnika itd.
Przykłady:

 • Początkowa faza awarii cewki zapłonowej. Kontrolka check engine może zapalać się i gasnąć.
 • Zapchanie filtra cząstek stałych. Po przejechaniu z dynamiczną prędkością po trasie, sadza zgromadzona w filtrze może ulec wypaleniu.

Co to znaczy: awaria systemu wtrysku?

Każdy współczesny silnik wysokoprężny i duża część współczesnych silników benzynowych (produkowanych od kilku lat) jest wyposażonych w bezpośredni wtrysk paliwa.

 • Bezpośredni wtrysk paliwa charakteryzuje się tym, że paliwo jest sprężane przez pompę wtryskową, a następnie, pod wysokim ciśnieniem trafia do wtryskiwaczy. Końcówki wtryskiwaczy znajdują się we wnętrzu komór spalania (jeden wtryskiwacz na jeden cylinder) a paliwo jest dawkowane bezpośrednio do komory spalania. Pracą wtryskiwaczy (momentem otwarcia, czasem otwarcia, momentem zamknięcia) steruje komputer ECU (jednostka sterująca pracą silnika).

Zapalona kontrolka check engine ostrzega o nieprawidłowym działaniu wtryskiwaczy, albo innych elementów układu wtrysku paliwa.

 • Awaria wiąże się z szeregiem problemów: podwyższonym zużyciem paliwa, problemami z uruchomieniem silnika (czasami w ogóle nie można uruchomić jednostki napędowej), możliwością zniszczenia filtra cząstek stałych itd.

Czy można jeździć z zapaloną kontrolką silnika check engine?

Każdorazowe zapalenie się kontrolki check engine na desce rozdzielczej powoduje wprowadzenie silnika w stan awaryjny. Co to oznacza?

 • Silnik ma ograniczone osiągi.
 • Silnik zużywa znacznie więcej paliwa.

Check engine to sygnał ostrzegawczy, który ma sprawić, że kierowca sprawdzi stan jednostki napędowej. Może dojść do poważnych problemów z eksploatacją pojazdu.

 • Nie ma też co przesadzać. Jeśli w trakcie jazdy zapaliła się kontrolka check engine, a auto nie zaskakuje kierowcy żadnymi dodatkowymi objawami (gaśnięcie silnika, szarpanie itd.), można spokojnie dojechać do domu. Warto jednak jak najszybciej odwiedzić warsztat, aby zdiagnozować przyczynę zapalenia kontrolki check engine.

Jak skasować check engine?

Zapalony check engine można skasować na kilka sposobów.

 • Po podłączeniu do systemu diagnostyki samochodowej urządzenia diagnostycznego (komputera, testera, skanera itd.) należy sprawdzić błąd, a następnie skasować go z pamięci sterownika (frozen frames). Jednak, jeśli nie zostanie usunięta przyczyna zapalenia się check engine, kontrolka szybko zapali się po raz kolejny.
 • Po wykonanej naprawie auta i wyeliminowaniu przyczyny zapalenia się check engine, należy podłączyć urządzenie diagnostyczne i wykasować błąd z pamięci sterownika silnika.
 • Można wyłączyć silnik i odłączyć akumulator na minutę. Brak zasilania spowoduje usunięcie zapisanych błędów w pamięci sterownika.
  Należy zwrócić uwagę na to, że skasuje się też pamięć radia. Poza tym w autach premium nie wolno odłączać akumulatora, bo może to uniemożliwić uruchomienie pojazdu.

Gdzie usunąć zapaloną kontrolkę check engine?

znajdź warsztat

 

W warsztacie samochodowym, który posiada sprzęt do diagnostyki samochodowej.

 • Mechanik musi podłączyć urządzenie diagnostyczne i odczytać kod błędu.
 • Następnie należy sprawdzić, co powoduje dany błąd. Przykładowo: powodem wspomnianego wcześniej błędu PO302 może być świeca zapłonowa, cewka zapłonowa, przewód zapłonowy albo wtryskiwacz.
 • Należy wyeliminować usterkę.
 • Po wyeliminowaniu usterki mechanik musi wykasować błąd z pamięci sterownika.

W przypadku zapalenia się check engine na skutek zapychania się filtra cząstek stałych, mechanik może usunąć błąd z pamięci i zalecić czyszczenie filtra, albo przejazd po trasie z większą prędkością. Przyczyną zapalenia się kontrolki może być też rozłączenie wtyczki sygnałowo – zasilającej, doprowadzonej do któregoś z czujników. Albo zaśniedzenie jej złączy. Po wyczyszczeniu albo podłączeniu, wystarczy skasować błąd.

Gdzie znaleźć warsztat, który sprawdzi, co jest przyczyną zapalenia się check engine i usunie usterkę?

 • Warto odwiedzić Autonova.com, gdzie można szybko znaleźć odpowiedni warsztat w swojej okolicy i umówić w nim wizytę online.
 • Należy wybrać miejsce zamieszkania, a w odpowiednim okienku wpisać nazwę czynności, np. kasowanie check engine, albo diagnostyka komputerowa.
 • Można zarezerwować termin wizyty w warsztacie i poznać cenę usługi.