Częstotliwość wymiany oleju silnikowego to od kilku lat dość sporna kwestia, która ściera ze sobą opinie mechaników samochodowych oraz producentów olejów oferujących produkty long life. Swoją cegiełkę do wątpliwości kierowców dokładają również marki samochodowe, które chcąc skusić swoich potencjalnych klientów niższymi kosztami eksploatacji, rekomendują wymianę po dłuższych dystansach. Jedni mówią raz do roku, kolejni po przejechanych 10-15 tys. km, a jeszcze inni po 30 tys. km.  A zatem co ile km powinna nastąpić wymiana oleju? Kto ma rację? Kogo należy posłuchać? Czy warto skusić się na te pozorne oszczędności wydłużając odległości pomiędzy wymianą oleju? Gdzie najlepiej wymienić olej, aby mieć gwarancję wysokiej i rzetelnej jakości obsługi? Na te pytania jednoznacznie odpowiadamy w poniższym tekście.

Konsekwencje jazdy na zużytym oleju – co grozi silnikowi w naszym aucie jeśli nie udamy się do warsztatu w odpowiednim czasie?

Wszyscy doskonale wiemy, że olej w silniku wymieniać trzeba, ale czy wiemy co grozi naszym czterem kółkom jeśli tego nie zrobimy? Konsekwencje jazdy na zużytym oleju mogą być dla nas i naszego portfela bolesne w skutkach. Idąc za rekomendacją niektórych producentów marek samochodowych i chcąc zaoszczędzić na serwisach, zwiększamy ilość przejechanych kilometrów między wymianą oleju z 10-15 tys. na 30 tys. Co wtedy może wydarzyć się we wnętrzu naszego samochodu?

wymiana oleju

Szukając odpowiedzi na pytanie „Co ile kilometrów wymiana oleju?” powinniśmy sobie uświadomić następstwa zużywania się oleju. Średnio po przejechaniu 10 tys. km olej zaczyna zmieniać swoją konsystencję i tracić właściwości smarująco-ochronne. To powoduje, że pompa oleju nie tworzy odpowiedniego ciśnienia, nie dostarcza wystarczającej ilości oleju do poszczególnych elementów silnika. Co za tym idzie w silniku tworzy się osad, zwany nagarem, olej się zwęgla i może powodować takie uszkodzenia jak: zużycie się panewek, zapiekanie pierścieni na tłoku, zapychanie kanałów olejowych, wycieranie wałków rozrządu, czy wycieranie popychaczy hydraulicznych zaworów. Wszystkie te usterki finalnie mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, którego naprawa w zależności od jego pojemności, modelu, czy marki może wynieść nawet 30-40 tys. zł. Oczywiście w przypadku produktów long life, jak sama nazwa wskazuje żywotność jest dłuższa, jednak praktyka pokazuje, że trzykrotnie większy odstęp między wymianami to znacząco zawyżona wartość.

Wracając więc do naszego tytułowego pytania, „Co ile km wymiana oleju?” – prawidłowe dystanse wymiany oleju, niezmiennie wynoszące 10-15 tys. km, to zapobieganie generalnym remontom silnika, które często są długotrwałe, kosztowne i stresujące. Bardzo ważnym aspektem jest wybór oleju zgodny z rekomendacją producenta danej marki oraz modelu samochodu. Dzięki temu wiemy na pewno co jest dobre dla naszych czterech kółek, nie tracimy gwarancji i znacznie minimalizujemy ryzyko ewentualnych awarii.

Jak nie zapomnieć co ile wymieniać olej? Elektronika, niezastąpione kartki pod maską i inne przypominajki.

Skoro wiemy już co ile kilometrów powinna nastąpić wymiana oleju, a także, że brak wymiany oleju to nie żarty dla silnika naszego samochodu, to jak zapobiec przegapieniu tego ważnego momentu? W dzisiejszym zabieganym świecie, musimy pamiętać o służbowych deadline’ach, bieżących terminach płatności i wielu innych ważnych datach. Gdzie w tym wszystkim mieć na uwadze jeszcze taką kwestię jak wymiana oleju silnikowego? Spokojnie, są sprawdzone sposoby, które pomogą nam nie przegapić tego ważnego momentu!

Od lat stosowaną i w zasadzie niezastąpioną metodą są kartki lub naklejki z datą, umieszczane pod maską silnika po wymianie oleju. Dzięki temu za każdym razem kiedy ją otwieramy, np. uzupełniając płyn do spryskiwaczy lub płyn do chłodnic, przypominamy sobie kiedy musimy udać się na kolejną zmianę oleju silnikowego do naszego mechanika.

W nowszych modelach samochodów, wyposażonych w czujniki monitorujące stan naszego silnika i oleju, producenci oferują nam możliwość ustawienia elektronicznego przypomnienia. Często jest to informacja już fabrycznie zaprogramowana i nie wymaga od nas dodatkowej czynności. Kiedy zbliża się moment wymiany oleju, na kokpicie pojawia się stosowny komunikat, którego nie sposób przeoczyć i zignorować.

W niektórych zaprzyjaźnionych serwisach możemy również polegać na ich wewnętrznych harmonogramach. W takich miejscach pracownik zadzwoni do nas, lub nawet wyśle wiadomość SMS z przypomnieniem o konieczności wymiany oleju.

Nie wiesz jaki olej do Twojego samochodu? Sprawdź klasyfikację olejów oraz jak czytać oznaczenia: klasyfikacja olejów silnikowych – Jak czytać oznaczenia?

co ile wymiana kilometrów

Jak często wymieniać olej silnikowy? Czas czy dystans ma większe znaczenie?

Na początku naszego artykułu pojawia się kluczowe pytanie „co ile wymieniać olej silnikowy?” Najczęstszą odpowiedzią, którą usłyszymy od mechanika, czy znajdziemy w sieci jest „raz do roku lub po przejechaniu kolejnych 10-15 tys. km”. Niemniej jednak, warto wziąć pod uwagę nasz styl jazdy, czy jeździmy zwykle w długie trasy, czy raczej przemieszczamy się na krótkich odcinkach po mieście.

W tym pierwszym przypadku, czyli na jednostajnych dłuższych dystansach, silnik pracuje w optymalnych warunkach, porusza się w zakresie prawidłowej temperatury. Krótko mówiąc jest to „zdrowsze” dla naszego samochodu i w tym przypadku możemy spokojnie polegać na zalecanej odległości 15 tys. km.

Z kolei przy miejskiej jeździe na krótkich dystansach, silnik często jest niedogrzany, a jego częsty rozruch (odpalanie) powoduje większe narażenie na tarcie w silniku. Wówczas dobrym nawykiem jest kontrolowanie stanu oleju przy przejechaniu odległości 10 tys. km.

Jeśli poruszamy się naszym samochodem dość rzadko i na krótkich odcinkach, nie przejeżdżając w ciągu 12-tu miesięcy dystansu 10 tys. km, wówczas wyznacznikiem do wymiany oleju jest właśnie upływ tego okresu.

Podsumowując i jednoznacznie odpowiadając na kluczowe zagadnienie „co ile wymiana oleju?”, aby zadbać o nasz samochód, nie narażać się na koszty spowodowane awariami, które są konsekwencją jazdy na zużytym oleju, powinniśmy pamiętać o jego wymianie zgodnie z naszą dynamiką jazdy, czyli po przejechaniu maksymalnie 15 tys. km lub raz do roku. Te dwie odpowiedzi są prawidłowe i uzupełniają się nawzajem. Taka praktyka jest najbezpieczniejszym wariantem dla naszego auta i, co tu dużo mówić, dla naszego portfela.

Olej silnikowy to nie jedyny środek smarny w samochodzie. Sprawdź na czym, polega dynamiczna wymiana oleju oraz jak często należy wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów.

Wymiana oleju bez względu na przebieg i czas – przy jakiej awarii musimy pamiętać o bezwzględnej wymianie oleju!

W trakcie użytkowania samochodu zdarzają się również takie awaryjne sytuacje, kiedy musimy zdecydować się na wymianę oleju bez względu na przebieg i miniony czas od poprzedniej wizyty w serwisie. O jakich przypadkach mowa?

Przy każdej ingerencji w silnik, czyli takich naprawach jak regeneracja głowicy, wymiana turbosprężarki, czy panewek, zaleca się również wymianę oleju silnikowego, bez względu na to, czy minął zalecany okres czy dystans od ostatniego serwisu. W użytkowanym wcześniej oleju mogą znajdować się ciała obce jak np. opiłki, które negatywnie wpłyną na wykonaną naprawę, w konsekwencji uszkadzając nowy element.

Gdzie mogę wymienić olej? Najlepsze serwisy samochodowe w Twojej okolicy.

Wymiany oleju można dokonać w zasadzie w każdym warsztacie samochodowym. Warto jednak postawić na sprawdzone miejsce, które cieszy się dobrą opinią, a do tego w kontakcie z klientem stawia na nowoczesne rozwiązania.

Wybierz z pośród listy miast poniżej:

znajdź warsztat

Takie miejsca znajdziecie w serwisie internetowym autonova.com, który zrzesza najlepsze warsztaty z Twojej okolicy. Portal w intuicyjny sposób ułatwia wyszukiwanie, sprawdzenie orientacyjnej ceny usługi oraz bezpośrednie umówienie wizyty. Dzięki pozostawionym przez innych użytkowników opiniom, możemy dodatkowo w łatwy sposób zweryfikować jakość oferowanych usług przez dany punkt.

Jak działa portal autonova.com? Po wejściu na stronę główną pojawiają się dwa pola do wypełnienia: interesująca nas usługa i nasza lokalizacja. Po wpisaniu informacji klikamy w przycisk wyszukiwania (ikona lupy) i już po kilku sekundach pojawia się lista warsztatów w okolicy oferujących w naszym przypadku wymianę oleju silnikowego. Pod nazwą miejsca widzimy orientacyjną cenę interesującej nas usługi, a w prawym górnym roku pola umieszczono przycisk przenoszący nas do panelu umówienia wizyty. Tam z kolei podajemy datę i godzinę, kiedy chcemy pojawić się w warsztacie, a także model samochodu oraz nasze dane kontaktowe – to wszystko, możemy już umówić wizytę.

Ponadto na autonova.com sprawdzimy również dokładną lokalizację warsztatu (synchronizacja z mapą Google), a także listę i orientacyjne ceny pozostałych usług jakie oferuje dany serwis.

Po wizycie na portalu możemy również podzielić się naszą opinią na temat wykonanie usługi, jej ceny i jakości kontaktu z klientem. To cenne informacje dla kolejnych użytkowników serwisu.

W powyższym artykule jednoznacznie rozprawiliśmy się z nadal budzącą wątpliwości kwestią „co ile wymiana oleju?”. Reasumując, wymiana oleju silnikowego to przynajmniej coroczne must-have dla naszego samochodu, aby cieszyć się jego pełną sprawnością i jak najbardziej zminimalizować ryzyko niechcianych awarii. Warto również wymianę oleju, tak jak każdy inny serwis, przeprowadzić w sprawdzonym warsztacie, który cieszy się zaufaniem swoich klientów. Takie miejsca znajdziecie w serwisie internetowym autonova.com, który oferuje bezpośrednią rezerwację wizyty, między innymi na wymianę oleju silnikowego.