Będąc uczestnikiem ruchu drogowego i szczęśliwym posiadaczem ukochanych czterech kółek musimy mieć na względzie dwa aspekty, po pierwsze bezpieczeństwo, a po drugie dbałość o stan techniczny naszego pojazdu. Na oba aspekty składa się szereg działań i jednym z nich jest geometra kół. Co kryje się za tym pojęciem? Jak wpływa na kwestię naszego bezpieczeństwa, a jak na samochód?

Co to jest geometria kół?

Geometria kół to szersze pojęcie, które zawiera w sobie kilka istotnych parametrów charakteryzujących ustawienie kół w samochodzie. Wartości te są ściśle określone przez producenta dla każdego modelu samochodu. Wyjeżdżając z salonu, nowy samochód ma je fabrycznie wprowadzone i przez cały okres eksploatacji samochodu powinny być utrzymywane w tych normach.
O jakich wskaźnikach mowa kiedy wspominamy o geometrii kół? Dzielimy je na dwie grupy: regulowane i nieregulowane, czyli takie które są już nadane konstrukcyjnie. Do tych pierwszych zaliczamy:
• Zbieżność kół – określa położenie kół z jednej osi względem siebie, to różnica odległości między krawędziami brzegów obręczy kół tej samej osi mierzona z przodu i z tyłu,
• Kąt pochylenia koła – to kąt zawarty między płaszczyznami symetrii koła a pionem, dodatni, gdy koło pochylone jest na zewnątrz i ujemy, gdy do wewnątrz – przyjmuje się, że powinien być nieznacznie ujemny,
• Kąt wyprzedzenia osi obrotu zwrotnicy – to kąt zawarty między osią sworznia zwrotnicy i osią pionową koła, patrząc na pojazd od przodu lub tyłu.
W skład wskaźników nieregulowanych wchodzą:
• promień zataczania,
• przesunięcie osi zwrotnicy względem osi koła
• różnicę kątów skrętu koła wewnętrznego i zewnętrznego.
Jeśli przed lekturą naszego artykułu zastanawialiście się czym się różni geometria od zbieżności, czy zbieżność, a geometria to to samo – już wiecie, że geometria kół jest pojęciem szerszym, mieszczącym sobie między innymi zbieżność.

Dlaczego geometria kół ulega zmianie?

geometria kol
W trakcie standardowej eksploatacji auta na naszych polskich drogach (na których jak wszyscy wiemy, nie zawsze jest gładko i równo), po pewnym czasie wskaźniki geometrii mogą zacząć odbiegać od tych, które zostały fabrycznie nadane. Rozbieżności mogą także pojawić się przy nieprawidłowym przeprowadzeniu zmiany opon, czy napraw typu wymiana wahaczy, lub wymiana końcówek drążków kierowniczych.
Ustawienie geometrii w samochodzie będzie również konieczne po wypadku, czy nawet drobnej stłuczce, jeśli ta będzie miała miejsce w okolicach związanych z kołami.
Szary moduł z linkami
Te wszystkie sytuacje wpływają powoli w czasie lub bardzo gwałtownie na zaburzenie prawidłowego ustawienia wskaźników zbieżności, kąta pochylenia koła oraz kąta wyprzedzania osi obrotu zwrotnicy.

Geometria kół a bezpieczeństwo

Tak jak wspomnieliśmy już na samym początku kluczowym aspektem jaki musi nam przyświecać w trakcie poruszania się autem jest bezpieczeństwo. Prawidłowa geometria kół jest nie tylko dbałością o nasz samochód, ale w głównej mierze przyczynia się do zachowania bezpieczeństwa na drodze.
Dbałość o prawidłową geometrię kół w układzie naszego samochodu, czyli taką jaką nadał mu fabrycznie producent, sprawia że zachowuje on właściwy tor jazdy i nie wymaga częstych korekt kierownicą. Auto prowadzi się spokojnie i komfortowo. Mówiąc kolokwialnie – jedzie prosto.

Ponadto, nieprawidłowa geometria kół bezpośrednio przekłada się na zdecydowanie szybsze zużycie opon. Bieżnik ściera się nierównomiernie powodując, że tracimy przyczepność samochodu względem podłoża. Eksploatacja opon w takiej sytuacji będzie postępować aż dwukrotnie szybciej.

Kiedy trzeba ustawić geometrię kół w samochodzie?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym w trakcie standardowej jazdy naszym pojazdem będzie nieutrzymywanie toru jazdy, czyli ściąganie samochodu do jednej z krawędzi. Jeśli czujemy, że samochód nie jedzie prosto i w ciągu prostego odcinka drogi musimy kilkukrotnie poprawić tor jazdy kierownicą, to znak, że należy udać się do stacji diagnostycznej celem ustawienia prawidłowej zbieżności.
Ustawienie geometrii kół to także must have po wszystkich naprawach mechanicznych związanych z układem kierowania, jak np. wymiana wahaczy, czy końcówek drążków kierowniczych. Wówczas jest to w zasadzie wykończenie całej usługi, swoista kropka nad i.
Jak już wspomnieliśmy, potrzeba ustawienia geometrii w samochodzie może pojawić się również po zmianie opon, jeśli ta została nieprawidłowo, czy chaotycznie przeprowadzona, a także po sytuacjach kolizyjnych.

Gdzie można skontrolować ustawienia geometrii kół? Ile to kosztuje?

Jest to usługa szeroko dostępna i na pewno w naszej okolicy bez trudu znajdziemy wyspecjalizowany punkt, który wykona dla nas geometrie kół.
Koszt ustawienia geometrii nie jest wysoki i w zależności od lokalizacji może wahać się w granicach 50,00 – 200,00 zł.
Punkty w swojej okolicy oferujące usługę, a także jej koszt, znajdziecie w intuicyjnej wyszukiwarce serwisu autonova.com.

Jakie parametry ustawia się w czasie kontroli geometrii kół?

Podstawowym wskaźnikiem, na którym skupi się diagnosta podczas kontroli jest zbieżność kół. Tak jak wspomnieliśmy, jest to wzajemne ustawienie względem siebie kół w naszym samochodzie, tylnych i przednich. Pomiarów dokonuje się z dokładnością do pół milimetra, a ustawień w przedziale od minus trzech do plus siedmiu milimetrów. W większości modeli osobówek z przednim napędem, wskaźnik zbieżności polega na obracaniu przeciwnakrętką, zamontowaną na drążku kierowniczym. Dzięki temu diagnosta właściwie ustawi drążek poprzeczny. Cała operacja przeprowadzana jest po obydwu stronach pojazdu.
Zgodnie z tym o czym pisaliśmy na wstępie, w ramach geometrii kontrolowane mogą być także inne parametry. Tutaj wiele już zależy od konkretnego modelu samochodu, od tego, która oś jest napędzana, jak również od wymagań producenta, który fabrycznie nadał, jakie ustawienia są możliwe do kontroli i korekty w naszym aucie.

Co jeszcze można regulować w ramach ustawienia geometrii kół?

W ramach ustawienia geometrii kół oprócz zbieżności kół możemy jeszcze wyregulować takie wskaźniki jak kąt pochylenia koła – czyli kąt zawarty między płaszczyznami symetrii koła a pionem, a także kąt wyprzedzenia osi obrotu zwrotnicy – to kąt zawarty między osią sworznia zwrotnicy i osią pionową koła.
Prawidłowa geometria kół to dłuższa żywotność opon w naszym samochodzie, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Dbajmy o nasze portfele i dbajmy o nas samych oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli tylko nasz samochód daje nam sygnał, że geometria jest nieprawidłowa, nie zwlekajmy i odwiedźmy najbliższą stację diagnostyczną.