ABS w samochodach to podstawowy aktywny system bezpieczeństwa, który zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania. Dzięki temu pojazd nie wpada w poślizg podczas hamowania. Systemy ABS są obecnie standardowym wyposażeniem wszystkich samochodów, nowych i tych nawet kilkunastoletnich. Z czujnika ABS korzystają również bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Co to jest ABS? Jak działa ABS? Na wszystkie Twoje pytania odpowiemy w poniższym tekście.
System ABS został wprowadzony do produkcji w 1978 roku. Początkowo był montowany tylko w najbardziej luksusowych samochodach ze względu na bardzo wysoką cenę. Ciągły rozwój elektroniki i miniaturyzacji sprawił, że systemy ABS są coraz bardziej ekonomiczne w produkcji. Ponadto pojawili się również inni producenci. Dziś od wielu lat systemy ABS stają się integralną częścią wyposażenia każdego nowego samochodu. Montuje się go w każdym samochodzie, niezależnie od jego klasy. W ostatnich latach ABS stał się też elementem wyposażenia niektórych motocykli.

Co to jest ABS?

ABS (Antilock Braking System) to system zapobiegający blokowaniu kół w trakcie hamowania.

Co daje ABS w samochodzie?

– zapobiega poślizgowi kół podczas hamowania
– skrócić drogę hamowania
– zapewnia kierowanie i kontrolę nad pojazdem podczas hamowania na śliskich nawierzchniach.

Aby układ ABS działał prawidłowo, wymagane są odpowiednie warunki

– układ hamulcowy musi być w pełni sprawny (brak klocków hamulcowych, brak tarcz hamulcowych, płyn hamulcowy o odpowiednich właściwościach, układ zamknięty itp.).

Działanie ABS powoduje wzrost ciśnienia płynu hamulcowego, dlatego tak ważna jest sprawność i szczelność układu hamulcowego
– opona musi mieć odpowiednią powierzchnię bieżnika, odpowiednią do pory roku i musi mieć dobrą przyczepność
– zużyte amortyzatory bardzo utrudniają obsługę systemu

Dlaczego powstał ABS?

Gdy kierowca naciśnie pedał hamulca, koła samochodu będą stopniowo zwalniać. Innymi słowy, muszą obracać się coraz wolniej, aż zwolnią lub całkowicie się zatrzymają. Zależy od tego, czego chce kierowca. Jeśli koło się ślizga, przestaje się obracać (blokuje się). Koło traci przyczepność do nawierzchni i zachowuje się jak łyżwa. Jak to się może skończyć? Nietrudno się domyślić. Znaczącym wydłużeniem drogi hamowania i wypadkiem, zjechaniem z drogi i wypadnięciem z niej itd. ABS ma na celu zapobieganie takim sytuacjom.

Jak działa ABS w autach?

ABS w samochodzie moduluje działanie układu hamulcowego. System ABS składa się z następujących elementów:
elektronicznej jednostki sterującej, zamontowanej pod maską. W razie potrzeby dostosowuje działanie układu hamulcowego, specjalna pompka montowana pod maską. Można go umieścić obok lub pod elektroniczną jednostką sterującą. Prowadzi do niego twardy przewód hamulcowy z pompy hamulcowej. Następnie przewody płynu hamulcowego trafiają do zacisków hamulcowych wszystkich kół.

Jak działa ABS w praktyce?

jak hamowac z abs

Kierowca naciska pedał hamulca. Układ hamulcowy zaczyna działać. Płyn hamulcowy kierowany jest do pompy ABS pod odpowiednim ciśnieniem. Następnie przełącza się na poszczególne zaciski hamulcowe. Ciśnienie płynu hamulcowego powoduje rozszerzanie się tłoczków hamulcowych w zaciskach hamulcowych. To powoduje, że klocki ocierają się o dysk. Przednie koło samochodu uderzyło w śliską nawierzchnię drogi. Opony straciły przyczepność. Koła są zablokowane. Czujnik ABS na przednim kole wysłał sygnał do jednostki sterującej ABS, że przednie koło jest zablokowane. Kontroler porównuje dane ze wszystkich czujników na wszystkich czterech kołach i stale je porównuje. W ten sposób „wie”, które koło jest zablokowane. Sterownik uruchomił pompę ABS. Pompa ABS zaczęła modulować przepływ płynu hamulcowego do przednich kół (zblokowanych), przerywając go kilka razy na sekundę. To tzw. hamowanie pulsacyjne. Bieżnik opon odzyskał przyczepność. Koła znów zaczęły się kręcić. Sterownik ABS odebrał sygnał i przestał regulować przepływ płynu hamulcowego. Działanie ABS jest odczuwalne przez kierowcę na pedale hamulca, który może odczuwać silne wibracje. System diagnostyki pokładowej sprawdza działanie ABS. W przypadku awarii systemu ABS na tablicy rozdzielczej pojazdu zapali się lampka ostrzegawcza.

Warto wiedzieć o ABS!

ABS jest podstawą kilku innych systemów bezpieczeństwa. W szczególności nie sam ABS, ale czujniki RPM, które przesyłają dane do niektórych systemów. ASR zapobiegający ślizganiu się kół. ESP zapobiegający zjazdom i zjazdom oraz systemom wspomagania.

Hamulce ABS. ABS hamuje zimą, co robić?

Hamulce z ABS nie wymagają od kierowcy żadnych dalszych czynności. W sytuacji awaryjnej kierowca musi postępować w zwykły sposób: wcisnąć pedał hamulca z odpowiednią siłą i zachować właściwy kierunek jazdy, aby w razie potrzeby ominąć przeszkodę. Posiadanie pojazdu z ABS (i bardziej zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa) nie usprawiedliwia nie ostrożnego kierowcy.