Zaniedbana klimatyzacja samochodowa może być źródłem szeregu problemów zdrowotnych, od alergii i kaszlu, aż po bardzo poważne schorzenia. Czyszczenie klimatyzacji (popularnie: odgrzybianie klimy) to czynność serwisowa, którą należy wykonywać raz w roku. Odgrzybianie klimatyzacji jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzone za pomocą profesjonalnej metody czyszczenia układu.

Na początek musimy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jest konieczne? Dlaczego kierowca, posiadający auto z układem klimatyzacji, musi ponosić koszty kolejnej czynności serwisowej? Skąd biorą się zagrożenia dla ludzkiego zdrowia?

odgrzybianie klimy

Klimatyzacja samochodowa chłodzi powietrze, wykorzystując do tego gaz chłodniczy, wymieszany z olejem mineralnym, który służy do smarowania sprężarki klimatyzacji.

 • Schładzanie powietrza odbywa się w parowniku. To część układu klimatyzacji, przypominająca wyglądem i budową chłodnicę. Parownik zamontowany jest pod deską rozdzielczą. Ciepłe powietrze, zasysane przez układ wentylacji/klimatyzacji przepływa przez parownik. Powietrze oddaje ciepło do zimnego czynnika chłodzącego, przepływającego przez rurki parownika. Dzięki temu do kabiny wpływa schłodzone powietrze.
 • Powietrze zasysane przez układ klimatyzacji, jest wymieszane z pyłem, piaskiem, owadami, zarodnikami i mikroorganizmami. One wszystkie osadzają się na parowniku.
 • Na parowniku skrapla się woda (większość wody jest odprowadzana za pomocą specjalnej rurki, ale część zawsze zostaje), przez co podzespół jest przez cały czas wilgotny. Parownik znajduje się w ciemnym miejscu. Po wyłączeniu silnika, elementy wewnętrzne (czyli także parownik) utrzymują dość wysoką temperaturę. To wszystko sprawia, że na parowniku istnieją idealne warunki do rozwoju pleśni, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Wirusy, grzyby, pleśnie i bakterie dostają się do wnętrza kabiny wraz ze strumieniem powietrza, wdmuchiwanego przez układ klimatyzacji.
 • Jednym z najczęstszych i najbardziej zauważalnych objawów zanieczyszczonej klimatyzacji jest woń stęchlizny z nawiewów auta.
  Infografika (osad na parowniku – pleśń, grzyb, owady) woń w aucie
  Szkodliwe grzyby, wirusy, pleśnie i bakterie są przyczyną wielu lekkich, ale uciążliwych problemów zdrowotnych oraz niestety, także ciężkich schorzeń. To przede wszystkim uciążliwe (chroniczne) alergie, bóle głowy, kaszel i schorzenia układu oddechowego, przypominające grypę lub przeziębienie. Zanieczyszczona klimatyzacja może także być przyczyną poważniejszych schorzeń, takich jak zatrucie gronkowcem, astma, tularemia, legionelloza, zapalenia stawów i wiele innych. Regularne czyszczenie klimatyzacji skutecznie eliminuje wszystkie powyższe zagrożenia.

Jak często wykonywać odgrzybianie klimatyzacji samochodowej?

 • Odgrzybianie klimatyzacji najlepiej wykonać razem z serwisem klimatyzacji. Serwis klimatyzacji obejmuje sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji i uzupełnienie poziomu czynnika chłodzącego (jeśli układ jest szczelny i jest to konieczne) oraz oleju mineralnego, do smarowania sprężarki klimatyzacji.
 • Czyszczenie klimatyzacji zawsze powinno obejmować wymianę filtra kabinowego.
 • Kluczowy jest wybór odpowiedniej metody czyszczenia klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji (czyszczenie klimy) należy wykonywać raz w roku.

Chemiczne metody czyszczenia układu klimatyzacji samochodowej

Do czyszczenia klimatyzacji samochodowej stosuje się specjalne środki chemiczne, które mają działanie biobójcze. Tylko takie środki są skuteczne w walce z wirusami, grzybami (w tym z pleśnią) i bakteriami. Preparaty ze środkami biobójczymi mają specjalne oznaczenia na opakowaniach, a także pozwolenie polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jedyną metodą skutecznego czyszczenia układu klimatyzacji, bez konieczności stosowania środków chemicznych, jest ozonowanie (piszemy o tym w następnym akapicie).

Jakie metody czyszczenia klimatyzacji są obecnie przeprowadzane w warsztatach?

 • Środek czyszczący układ klimatyzacji w sprayu, tak zwany granat. Nazwa wzięła się stąd, że środek umieszcza się za przednimi (złożonymi) siedzeniami auta, a następnie zrywa z niego zawleczkę. Środek wydobywa się sam. Drzwi i okna auta muszą być zamknięte. Klimatyzacja musi pracować na obiegu zamkniętym.
  Niektóre środki typu „granat” mają jedynie działanie odświeżające, a nie czyszczące (nie zawierają środka biobójczego). Można ich używać dodatkowo, w celu odświeżenia klimatyzacji.
 • Środek czyszczący (jednorazowy) układ klimatyzacji w piance. Taki środek wprowadza się do układu za pomocą długiej, giętkiej dyszy. Najczęściej środek chemiczny można wprowadzić do układu wentylacji po demontażu filtra kabinowego. Stosuje się także metodę, w której dyszę wprowadza się poprzez wężyk, odprowadzający wilgoć z parownika. Chodzi o to, aby wprowadzić piankę jak najbliżej parownika.
 • Środek czyszczący wprowadzany do układu klimatyzacji pod ciśnieniem, za pomocą specjalnego pistoletu, podłączonego pod kompresor. Metoda bardzo skuteczna, ze względu na to, że ciśnienie pozwala na dotarcie środka czyszczącego do samego parownika.
 • Środek czyszczący, wprowadzany do układu klimatyzacji w formie mgiełki, tworzonej przez urządzenie ultradźwiękowe (tak zwana metoda ultradźwiękowa). Urządzenie ultradźwiękowe wykorzystuje kryształ piezoelektryczny, który wibruje z określoną częstotliwością, zmieniając stan środka czyszczącego z płynnego w mgiełkę. Taka mgiełka łatwo dociera do wszystkich elementów układu. Wprowadza się ją, uruchamiając układ klimatyzacji na zamkniętym obiegu powietrza.

Zastosowanie każdego środka czyszczącego wymaga dokładnego przewietrzenia kabiny auta. Zastosowanie niektórych środków chemicznych sprawia, że nie wolno korzystać z auta przez kilka godzin.

klimatyzacja samochodowa

Czy odgrzybianie klimatyzacji da się wykonać bez użycia środków chemicznych?

Tak, do tego celu stosuje się urządzenie, zwane ozonatorem. Urządzenie to wytwarza ozon, naturalny składnik tlenu, który ma właściwości biobójcze. Wolne rodniki tlenu, generowane przez ozonator, niszczą wirusy, bakterie oraz grzyby. Ozon wprowadza się do układu klimatyzacji z wnętrza kabiny auta. Klimatyzacja samochodu musi pracować na wewnętrznym obiegu powietrza. Ozonowanie klimatyzacji trwa ok. 30 minut. Ozon usuwa także wszystkie nieprzyjemne wonie.

Ozonator może być również wykorzystany do dokładnego oczyszczenia (dezynfekcji) wnętrza kabiny samochodu. Można także usunąć z wnętrza kabiny woń papierosów.

Odgrzybianie klimatyzacji – cena to nie wszystko. O czym należy jeszcze pamiętać i na co zwrócić uwagę?

 • Należy zapytać, jaka metoda czyszczenia układu klimatyzacji samochodowej jest stosowana w danej firmie. Czy jest to jedna ze skutecznych metod, jakie zostały przez nas wymienione wcześniej, czy też jest to tylko odświeżenie układu klimatyzacji?
 • W przypadku metod chemicznych warto zapytać, czy będzie można użytkować samochód po zakończonym czyszczeniu układu klimatyzacji.
 • W przypadku ozonowania, warto także poddać ozonowaniu wnętrze kabiny auta, aby usunąć z niego wszystkie potencjalne mikroorganizmy (np. roztocza na tapicerce) oraz pleśń i grzyby (na przykład na wilgotnej wykładzinie podłogowej).
 • Czyszczenie klimatyzacji musi obejmować wymianę filtra kabinowego. Filtr kabinowy kosztuje od 20 do 80 zł, w zależności od materiału, z jakiego został wykonany. Najdroższe i najbardziej skuteczne w ochronie kabiny przed zanieczyszczeniami są filtry z aktywnym węglem.
 • Odgrzybianie klimatyzacji warto połączyć z serwisem klimatyzacji i obie te czynności serwisowe wykonać raz w roku.

W przypadku pojawienia się woni stęchlizny we wnętrzu kabiny należy jak najszybciej poddać układ dokładnemu oczyszczeniu (odgrzybianiu) aby uniknąć kontaktu z chorobotwórczymi wirusami i grzybami.

Chcę przeprowadzić profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji. Jak mam to zrobić?

Wybierz z pośród listy miast poniżej:

znajdź warsztat

 

lub postępuj zgodnie z instrukcją poniżej:

• Wejdź na stronę Autonova.com
• Wpisz w wyszukiwarce, jakiej usługi szukasz – np. „odgrzybianie klimatyzacji”, czyszczenie klimatyzacji”
• W rubryce obok wpisz, w jakiej miejscowości się znajdujesz
• Z listy wybierz warsztat by umówić się na usługę.
• Każdy warsztat określa przedział cenowy za usługę
• Możesz wygodnie umówić się na usługę, bez wychodzenia z domu. Wybierz datę, wpisz podstawowe dane, dotyczące pojazdu, a także swoje dane kontaktowe.