Zaniedbana klimatyzacja samochodowa może być źródłem szeregu problemów zdrowotnych, od alergii i kaszlu, aż po bardzo poważne schorzenia. Czyszczenie klimatyzacji (popularnie: odgrzybianie klimy) to czynność serwisowa, którą należy wykonywać raz w roku. Odgrzybianie klimatyzacji jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzone za pomocą profesjonalnej metody czyszczenia układu.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji?

Odgrzybianie klimatyzacji polega na zabiciu zarodków pleśni, które znajdują się w układzie wentylacji auta. Nie chodzi tylko o sam parownik, ale wszystkie kanały wentylacyjne nawiewów, nagrzewnicę i wnętrze układu mieszania powietrza klimatronika. Do poprawnego odgrzybienia klimy trzeba użyć preparatów dezynfekcyjnych np. na bazie izopropanolu lub skorzystać z maszyny ozonującej.

odgrzybianie klimy

Jak często wykonywać odgrzybianie klimatyzacji samochodowej?

  • Odgrzybianie klimatyzacji najlepiej wykonać razem z serwisem klimatyzacji. Serwis klimatyzacji obejmuje sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji i uzupełnienie poziomu czynnika chłodzącego (jeśli układ jest szczelny i jest to konieczne) oraz oleju mineralnego, do smarowania sprężarki klimatyzacji.
  • Czyszczenie klimatyzacji zawsze powinno obejmować wymianę filtra kabinowego.
  • Kluczowy jest wybór odpowiedniej metody czyszczenia klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji (czyszczenie klimy) należy wykonywać raz w roku.

Kiedy odgrzybiać klimatyzację?

Najlepszą porą na czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji jest wiosna. Kto jednak nie zdążył tego zrobić w kwietniu, koniecznie powinien zająć się swoją klimatyzacją choćby nawet i w lipcu. Ostatecznie bowiem najważniejsze jest to, aby cały układ wolny był od grzybów i drobnoustrojów, które mogą wpłynąć negatywnie nie tylko na komfort podróży, ale też na stan zdrowia kierowcy i jego pasażerów.

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

Pamiętaj, aby przed wykonaniem wszystkich poniższych czynności sprawdzić stan filtra kabinowego. Odgrzybianie nie da nam zbyt wiele, jeżeli filtr będzie zniszczony bądź zapchany.

Układ możemy odgrzybiać od strony silnika lub wewnątrz kabiny. Mniej sprawny mechanik z pewnością wybierze ten drugi sposób.

Specjalny preparat grzybobójczy wprowadzamy około minutę – dwie przez miejsce, które najmocniej zasysa powietrze z samochodu. Uważajmy przy tym na elektryczne i elektroniczne części, które nie powinny mieć kontaktu z preparatem.

Drugi sposób jest trudniejszy, choć dużo skuteczniejszy. W kanały nawiewowe, które znajdziemy w komorze silnika wprowadzamy środek do odgrzybiania klimatyzacji. Musimy jednak robić to w pobliżu parownika, który jest najbardziej narażony na zagrzybienie. Róbmy to dokładnie i powoli – preparat musi trafić w zagrzybione miejsca, aby móc je unicestwić. Ważna jest precyzja i spokój w działaniu.

Jak odgrzybić klimatyzację ozonem?

Ozonowanie klimatyzacji polega na wstawieniu do auta na podłogę lub na siedzenie pasażera, urządzenia zwanego generatorem ozonu (inaczej ozonatorem). Wylot maszyny należy skierować w kierunku schowka (jest to miejsce zasysania powietrza przez klimatyzator).

Klimatyzację należy ustawić na obieg wewnętrzny, na najniższą temperaturę i maksymalną moc dmuchawy. Wszystkie kratki wentylacyjne w aucie muszą być otwarte.

Następnie należy podłączyć urządzenie do gniazda zapalniczki i zaprogramować ozonator na określony w instrukcji czas. W zależności od zastosowanego urządzenia, jego wydajności, ozonowanie trwa od 15 minut do godziny. Należy opuścić auto, zamknąć okna i drzwi.

W tym czasie maszyna wydziela ozon – cząsteczkę trójatomowego tlenu. Jest to gaz o silnych właściwościach dezynfekujących (potencjał oksydacyjno-redukcyjny = 2.07 V).

Ozon produkowany przez generator ozonu dzięki dmuchawie jest rozprowadzany po wnętrzu całego auta. Po ozonowaniu należy wietrzyć samochód przez kilka minut.

Chemiczne metody czyszczenia układu klimatyzacji samochodowej

Do czyszczenia klimatyzacji samochodowej stosuje się specjalne środki chemiczne, które mają działanie biobójcze. Tylko takie środki są skuteczne w walce z wirusami, grzybami (w tym z pleśnią) i bakteriami. Preparaty ze środkami biobójczymi mają specjalne oznaczenia na opakowaniach, a także pozwolenie polskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jedyną metodą skutecznego czyszczenia układu klimatyzacji, bez konieczności stosowania środków chemicznych, jest ozonowanie (piszemy o tym w następnym akapicie).

klimatyzacja samochodowa

Odgrzybianie klimatyzacji – cena to nie wszystko. O czym należy jeszcze pamiętać i na co zwrócić uwagę?

  • Należy zapytać, jaka metoda czyszczenia układu klimatyzacji samochodowej jest stosowana w danej firmie. Czy jest to jedna ze skutecznych metod, jakie zostały przez nas wymienione wcześniej, czy też jest to tylko odświeżenie układu klimatyzacji?
  • W przypadku metod chemicznych warto zapytać, czy będzie można użytkować samochód po zakończonym czyszczeniu układu klimatyzacji.
  • W przypadku ozonowania, warto także poddać ozonowaniu wnętrze kabiny auta, aby usunąć z niego wszystkie potencjalne mikroorganizmy (np. roztocza na tapicerce) oraz pleśń i grzyby (na przykład na wilgotnej wykładzinie podłogowej).
  • Czyszczenie klimatyzacji musi obejmować wymianę filtra kabinowego. Filtr kabinowy kosztuje od 20 do 80 zł, w zależności od materiału, z jakiego został wykonany. Najdroższe i najbardziej skuteczne w ochronie kabiny przed zanieczyszczeniami są filtry z aktywnym węglem.
  • Odgrzybianie klimatyzacji warto połączyć z serwisem klimatyzacji i obie te czynności serwisowe wykonać raz w roku.

W przypadku pojawienia się woni stęchlizny we wnętrzu kabiny należy jak najszybciej poddać układ dokładnemu oczyszczeniu (odgrzybianiu) aby uniknąć kontaktu z chorobotwórczymi wirusami i grzybami.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Czyszczenie klimatyzacji wykonywane w serwisie za pomocą chemii to wydatek ok. 120-180 zł.
Usługa obejmuje wymianę filtra kabinowego, neutralizację zapachu oraz czyszczenie parownika. Nieznacznie mniej zapłacimy za ozonowanie klimatyzacji – od 70 do 105 złotych.

Ile trwa odgrzybianie klimatyzacji?

Odgrzybianie układu klimatyzacji:

Cały proces serwisowania układu klimatyzacyjnego – o ile nie wykazuje on większych usterek – trwa około godziny.

Chcę przeprowadzić profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji. Jak mam to zrobić?

Wybierz z pośród listy miast poniżej:

znajdź warsztat

 

lub postępuj zgodnie z instrukcją poniżej:

• Wejdź na stronę Autonova.com
• Wpisz w wyszukiwarce, jakiej usługi szukasz – np. „odgrzybianie klimatyzacji”, czyszczenie klimatyzacji”
• W rubryce obok wpisz, w jakiej miejscowości się znajdujesz
• Z listy wybierz warsztat by umówić się na usługę.
• Każdy warsztat określa przedział cenowy za usługę
• Możesz wygodnie umówić się na usługę, bez wychodzenia z domu. Wybierz datę, wpisz podstawowe dane, dotyczące pojazdu, a także swoje dane kontaktowe.