Kategorie: Warsztat

Utylizacja oleju silnikowego – gdzie można oddać zużyty olej i co z nim zrobić?

Wymiana oleju silnikowego to w zasadzie coroczne must-have każdego kierowcy, a czasami nawet częstsze. Część z nas oddaje auto na wymianę w ręce profesjonalisty do zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego, jednak prawdziwi pasjonaci motoryzacji lubią takie czynności wykonywać samodzielnie.

W tym tekście poruszyliśmy kwestie przejechanych odległości, upływu czasu i ewentualnych konsekwencji wynikających z braku wymiany na czas. Dzisiaj z kolei przedstawimy co, należy zrobić ze zużytym olejem silnikowym po przeprowadzeniu wymiany i odpowiemy na pytanie, dlaczego odpowiednia utylizacja jest tak istotna.

Dlaczego odpowiednia utylizacja oleju jest ważna?

Zużyty olej silnikowy jest materiałem łatwo palnym należącym do odpadów niebezpiecznych. W związku z tym jego odpowiednia utylizacja jest niezwykle ważna. Nie możemy ot tak wyrzucić pojemnika ze starym olejem do kosza na śmieci ani po prostu wylać go do kanalizacji. Przepracowany olej jest substancją bardzo szkodliwą dla środowiska.

Ponadto warto wspomnieć, że kwestia utylizacji oleju silnikowego została również poruszona w prawie polskim. Przepisy zobowiązują nas do odpowiedniego postępowania ze zużytą substancją. Ma to związek z ekologią i coraz popularniejszą świadomością dotyczącą ponownego wykorzystania surowców wtórnych.

Czego nie można zrobić ze starym olejem?

Jak już wspomnieliśmy, stary olej musi zostać odpowiednio potraktowany. Nie możemy do tego podchodzić beztrosko, przechowywać w nieodpowiednich warunkach, wyrzucać bezpośrednio do kosza na śmieci ze zmieszanymi odpadami, czy wylewać do kanalizacji. Tym bardziej kategorycznie zabrania się wprowadzania przeprowadzonego oleju do środowiska naturalnego jak np. wylania go do rzeki. Tak jak pisaliśmy powyżej, wystarczy nawet niewielka ilość oleju, aby doszło do skażenia wody.

Co zrobić z zużytym olejem po wymianie?

Co zatem zrobić z przepracowanym olejem silnikowym, kiedy zakończymy już proces wymiany? Przede wszystkim trzeba go dobrze zabezpieczyć. Powinniśmy go przelać do zakręcanego kanistra i odpowiednio opisać taki pojemnik.

Kolejnym krokiem jest przekazanie substancji do punktu oferującego odbiór przepracowanego oleju, który zajmie się jego utylizacją.

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Szukając w sieci odpowiedzi na powyższe pytanie, możemy natknąć się na informacje, że stacje benzynowe oraz warsztaty samochodowe przyjmują zużyty olej. W rzeczywistości sytuacja nie wygląda aż tak kolorowo. Stacje benzynowe odmawiają przyjęcia przepracowanego oleju silnikowego, a jeśli chodzi o serwisy samochodowe to raczej tylko te zaprzyjaźnione, zgodzą się na odbiór starego oleju.

Gdzie zatem możemy udać się ze starym olejem silnikowym po jego wymianie?

W pierwszej kolejności możemy rzeczywiście udać się do zaprzyjaźnionego warsztatu. Jeśli jednak nie mamy takiego miejsca, drugą możliwością jest lokalny PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w swojej okolicy.

Odwiedź warsztat i nie martw się zużytym olejem

Problem z utylizacją zużytego oleju silnikowego mamy jedynie w przypadku samodzielnej wymiany. Wtedy to na nas spoczywa obowiązek odpowiedniego postępowania z tą niebezpieczną substancją.

Drugą opcją na wymianę oleju silnikowego jest oddanie go do mechanika. W tym przypadku jedynym co nas interesuje, jest umówienie się na wizytę i rachunek za wykonaną usługę. Te dwie rzeczy dość szybko załatwimy w serwisie autonova.com, który zrzesza najlepsze serwisy samochodowe w naszej okolicy. Bezpośrednio na portalu zarezerwujemy termin wymiany oleju oraz sprawdzimy orientacyjną cenę. Z kolei, jeśli chodzi o utylizację starego oleju to już problem warsztatu. My nie musimy się tym martwić.

Utylizacja oleju silnikowego w warsztatach samochodowych

W przypadku utylizacji starego oleju silnikowego w większych ilościach rozwiązaniem są firmy zajmujące się skupem odpadów przemysłowych, w tym olejów odpadowych. Oferta tego typu przedsiębiorstw obejmuje kompleksowo: odbiór, transport, magazynowanie oraz finalne zagospodarowanie tego typu substancji.
Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa swoje usługi świadczą na podstawie aktualne przepisy prawne, regulujące działania z odpadami niebezpiecznymi oraz z pełną dbałością o środowisko naturalne. To fachowcy, którzy w odpowiedni sposób zajmują się między innymi zużytymi olejami silnikowymi.

Wymiana oleju silnikowego w zasadzie dotyczy każdego kierowcy i to minimum raz do roku. Sama czynność nie jest skomplikowana, jednak musimy pamiętać o ciążących na nas obowiązkach związanych z odpowiednim postępowaniem ze starym olejem. Jeśli chcemy ich uniknąć, zdecydujmy się po prostu na wizytę u mechanika i problem z głowy.

Ostatnio dodane artykuły

Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej w serwisie?

Ile trzeba zapłacić za pranie tapicerki materiałowej w samochodzie? Ile kosztuje pranie foteli samochodowych? Ile…

3 lata temu

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – dlaczego warto to robić?

Zaniedbana klimatyzacja samochodowa może być źródłem szeregu problemów zdrowotnych, od alergii i kaszlu, aż po…

3 lata temu

Dofinansowanie na warsztat samochodowy/studio detailingowe.

Warsztat samochodowy albo studio detailingowe - to bardzo dobry pomysł na biznes. Niestety, koszty otwarcia…

3 lata temu

Co ile kilometrów wymiana oleju silnikowego?

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego to od kilku lat dość sporna kwestia, która ściera ze sobą…

3 lata temu

Kontrolki w samochodzie – sprawdź co oznaczają, zanim zaczniesz panikować

Coraz to nowsze modele samochodów potrafią skrywać w sobie wiele tajemnic, które objawiają nam za…

3 lata temu

Jak otworzyć studio detailingu samochodowego? Auto detailing w 10 krokach

Otwarcie własnego studio auto detailingu to świetny sposób na przekształcenie pasji do samochodów i ich…

3 lata temu