Wymiana płynu chłodniczego kiedy powinniśmy ją wykonać? Gdzie możemy zlecić taką wymianę, jaki płyn wybrać oraz czy można to zrobić samemu. Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Płyn chłodniczy to jeden z najważniejszych elementów w układzie naszego samochodu. To on dba o prawidłową temperaturę w samym sercu auta, czyli podczas intensywnej pracy silnika. Mając na uwadze tak istotną funkcję płynu, którą spełnia, musimy pamiętać, że i on ulega eksploatacji.

Drugim najważniejszym płynem w samochodzie jest olej silnikowy. Kiedy należy go wymienić opisaliśmy w artykule co ile kilometrów wymienić olej silnikowy.

Po co nam płyn chłodniczy i jaki ma skład?

Skład płynu chłodniczego może różnic się w zależności od danego rynku, ale to nic innego jak odpowiednio dobrana mieszanka wody z demineralizowanej, alkoholu i dodatków antykorozyjnych
We wstępie zaznaczyliśmy już istotną rolę płynu chłodniczego. To on sprawia, że silnik pracuje w odpowiedniej temperaturze, dzięki czemu minimalizowane jest zużycie jego poszczególnych elementów, co wpływa bezpośrednio na ich wydajność. Ponadto, płyn chłodniczy chroni chłodnicę i cały układ przed korozją.

Do chłodnic i układu chłodzenia stosuje się trzy rodzaje środków o działaniu chłodzącym:

  • Gotowe płyny chłodnicze,
  • Koncentraty płynów,
  • Wodę z demineralizowaną lub destylowaną.

W ofercie marki K2 znajdziemy wysokiej jakości płyny eksploatacyjne jak płyny chłodnicze i koncentraty. Na stronie internetowej k2.com.pl zapoznamy się z dostępnymi produktami, a dzięki intuicyjnej wyszukiwarce sprawdzimy, w jakich sklepach stacjonarnych w naszej okolicy je kupimy lub jeśli wolimy zakupy online, dowiemy się, które serwisy mają je w swojej ofercie.

Na czym polega wymiana płynu chłodniczego?

wymiana plynu chlodniczego

Wymiana płynu chłodniczego to może się wydawać prosta czynność. Cały proces zaczynamy od spuszczenia starego płynu chłodniczego, a następnie precyzyjnie wlewamy nowy płyn lub koncentrat rozmieszany z wodą z demineralizowaną. Należy pamiętać o sprawdzeniu układu, czy nie jest zapowietrzony w każdym modelu samochodu, może się to różnić. Błędy podczas samodzielnej wymiany płynu chłodniczego, mogą przynieść katastrofalne w skutkach koszty. Zapowietrzając układu podczas dolewania płynu, możemy uszkodzić uszczelkę pod głowicą, głowicę, nagrzewnice, a nawet i blok silnika. Dlatego rekomendujemy umówienie się na wymianę płynu chłodniczego do profesjonalisty. Wymiana płynu chłodniczego to usługa świadczona przez profesjonalistów na portalu autonova.com

To, co ważne – całą wymianę przeprowadzamy na zimnym silniku, w przeciwnym razie możemy poparzyć się rozgrzaną cieczą. Kolejną ważną uwagą jest fakt, że zużytego płynu nie należy wylewać do kanalizacji.

Powinniśmy oddać go do utylizacji.

W niektórych przypadkach oprócz wymiany płynu chłodniczego niezbędnym jest również płukanie całego układu. Zdarza się to w momencie, kiedy awarii ulegnie uszczelka pod głowicą. Wówczas z płynem chłodniczym zmiesza się olej, zmieniając jego konsystencję. Czyszczenie układu komplikuje i wydłuża proces wymiany płynu. Oprócz czynności opisanych powyżej czyścimy układ wodą destylowaną z dodatkiem preparatu płuczącego.

Jak często wymieniać płyn chłodniczy?

Częstotliwość wymiany płynu chłodniczego uzależniona jest od rodzaju stosowanego preparatu oraz marki auta. Zatem co ile wymieniać płyn chłodniczy w samochodzie? Producenci samochodów najczęściej zalecają wymianę co 2 lata, choć zdarzają się również przypadki 5-letnich interwałów. W przejechanych kilometrach są to dystanse 100-200 tys. km. Jeśli zaś chodzi o rodzaj cieczy sprawę, rozwiązuje odpowiednie oznaczenie. Płyn sygnowany skrótem IAT należy wymieniać do 2 lat, z kolei te oznaczone OAT do 5 lat. Spotkać, możemy jeszcze oznaczenie HOAT, płyny z tym oznaczeniem są tworzone technologią hybrydową. Skład w nich zawarty pozwala tworzyć warstwę ochronną, dzięki temu charakteryzują się podwyższoną trwałością ok. 5 lat eksploatacji.
Sygnałem do wymiany płynu chłodniczego jest oprócz upływu czasu, czy przejechanego dystansu jest wzrost temperatury zamarzania, powodując ryzyko krzepnięcia na mrozie. Sprawdzić temperaturę marznięcia możemy w każdym dobrym warsztacie. Warto to zrobić przed nadchodzącą zimą.
Ponadto, należy sprawdzać na bieżąco poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym. Dzięki temu wiemy, kiedy należy go ewentualnie uzupełnić. Płyn powinien znajdować się między oznaczeniami MIN i MAX. Szczególne znaczenie ma to przed sezonem letnim, kiedy istnieje ryzyko „zagotowania” silnika.

Gdzie mogę umówić się na wymianę płynu chłodniczego?

Wymiana płynu chłodniczego nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, niemniej jednak ze względu na kilka wymogów, o których pisaliśmy powyżej lepiej zdecydować się na wykonanie usługi w renomowanym serwisie.
Najlepsze warsztaty samochodowe w pobliżu znajdziemy w serwisie autonova.com. Portal zrzesza punkty serwisowe i umożliwia zarezerwowanie terminu usługi online. Na stronie sprawdzimy też orientacyjną cenę wymiany płynu chłodniczego, a także dowiemy się jakie inne usługi dany punkt ma jeszcze w swojej ofercie.

znajdź warsztat

lub

  1. Wystarczy wpisać nazwę usługi (Wymiana płynu chłodniczego), a także swoje miejsce zamieszkania;
  2. Już po kilku minutach dostaniesz listę warsztatów w Twojej okolicy;
  3. Można poznać cenę usługi i umówić się online na konkretny termin.

Podsumowanie

Płyn chłodniczy odgrywa bardzo ważną rolę w naszym samochodzie, to właśnie on dba oto, aby auto nie przegrzało się latem, a zimą nie uległo zamarznięciu. Praca silnika w odpowiednich warunkach sprawia, że jego elementy nie zużywają się zbyt szybko, a my możemy się cieszyć sprawną i bezpieczną jazdą.
Renomowany serwis w naszej okolicy pomoże nam zadbać o stan układu chłodniczego i zasygnalizuje moment, w którym powinniśmy wymienić płyn. Swój ulubiony warsztat znajdziemy na portalu autonova.com.