Folia ochronna PPF (Paint Protection Film) ma swoje korzenie w wojskowych technologiach opracowanych pierwotnie przez Departament Obrony USA w latach 60-tych XX wieku. Jej głównym zadaniem było zabezpieczenie wrażliwych części samolotów i śmigłowców przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Z czasem, folia PPF znalazła szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej, stając się popularnym rozwiązaniem do ochrony lakieru samochodowego.

Zastosowania folii ochronnej PPF

Folia PPF jest używana głównie do ochrony powierzchni samochodów przed zarysowaniami, kamieniami, solą drogową, a także negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Oprócz zastosowań motoryzacyjnych, folię wykorzystuje się również w lotnictwie, na łodziach, a nawet w smartfonach.

Samoregeneracja folii PPF

Unikalną cechą folii PPF jest jej zdolność do samoregeneracji. Technologia ta pozwala na „leczenie” drobnych zarysowań pod wpływem ciepła – na przykład ciepła słonecznego, podgrzania za pomocą opalarki lub zwykłej suszarki do włosów. Mechanizm ten opiera się na elastyczności materiału, który pod wpływem temperatury wraca do pierwotnego kształtu, eliminując drobne defekty.

Aplikacja folii PPF

Czym są wykrojniki folii PPF?

Wykrojniki lub inaczej formatki folii PPF to specjalistyczne cyfrowe szablony, które służą do precyzyjnego wycinania folii na wymiar konkretnych części danego modelu samochodu.
Formatki PPF pozwalają wyciąć folię pod konkretny kształt np. na przednie lampy, pod klamki, przedni i tylni zderzak, na progi, błotniki i inne. Dzięki temu praca z folią jest łatwiejsza i nie generuje znacznych odpadów materiału.

 

Jak naklejać folię PPF?

Proces nakładania folii PPF wymaga precyzji i cierpliwości. Ważne jest, aby powierzchnia była czysta i sucha. Folia jest nakładana przy użyciu specjalnych roztworów, które ułatwiają jej pozycjonowanie. Podczas aplikacji należy wygładzać folię, aby uniknąć powstawania bąbelków powietrza.

Kiedy należy odklejać folię PPF?

Folię PPF należy wymieniać, gdy jest znacznie uszkodzona lub zużyta. Odklejanie powinno odbywać się delikatnie, najlepiej w ciepłym miejscu, aby folia była bardziej elastyczna. Można również użyć opalarki lub suszarki do włosów, aby ułatwić proces.

Planujesz otwarcie swojego studia detailingowego? Zbuduj solidne fundamenty już pierwszego dnia. Organizuj pracę i automatyzuj obsługę klienta z systemem Autonova. Załóż konto i sprawdź w czasie okresu testowego.

Płyny do aplikacji folii PPF

Do aplikacji folii PPF stosuje się specjalne roztwory, które ułatwiają jej nakładanie i pozycjonowanie. Są to zazwyczaj mieszaniny wody z niewielką ilością alkoholu i środka ślizgającego, jak np. mydło.

Bezbarwne folie ochronne nakłada się na mokro, używając odpowiednich płynów. Najważniejsze to:

1. Do odtłuszczania – użyj alkoholu izopropylowego (IPA) z wodą destylowaną w proporcjach 70:30 (70% alkoholu).

2. Do aplikacji – skorzystaj z wody destylowanej z kilkoma kroplami szamponu np. dla dzieci, na litr wody.
Czasami przydaje się trzeci roztwór, szczególnie do trudnych powierzchni, gdzie potrzebne jest szybkie przytwierdzenie folii

3. Do szybkiego przytwierdzania – użyj alkoholu izopropylowego (IPA) z wodą destylowaną w proporcjach od 5:95 do maksymalnie 10:90 (od 5% do 10% alkoholu). Im więcej alkoholu, tym szybszy efekt, ale zbyt duża ilość może zmatowić klej.

Wybieramy wodę destylowaną, aby uniknąć obecności mikroorganizmów, które mogłyby reagować z klejem folii i tworzyć nieestetyczne skazy.

Alkohol izopropylowy doskonale odtłuszcza i pozostawia czystą powierzchnię, nadając się nie tylko do folii ochronnych, ale także do innych powłok ochronnych.

Folia ochronna na reflektory

Nowoczesne reflektory są wytwarzane z tworzywa sztucznego, co umożliwia tworzenie skomplikowanych kształtów przy zachowaniu niskiej wagi. W przeszłości, do produkcji kloszy reflektorów używano grubej szyby.

Dzięki zaawansowanej technologii nowoczesnych świateł, stały się one jednymi z najdroższych komponentów w nowoczesnych pojazdach. Niestety, ze względu na wysokie prędkości na autostradach oraz działanie promieni UV, przednie lampy mogą ulegać uszkodzeniom już krótko po wyjeździe z salonu. Najczęściej zaczynają się pojawiać drobne odpryski, a później mogą wystąpić „pajączki” oraz matowienie.

Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zabezpieczyć reflektory. Wykorzystanie folii ochronnej PPF rozwiązuje ten problem, pozwalając nam cieszyć się naszym samochodem bez obaw o konieczność naprawy lub wymiany reflektorów w przyszłości.

Folie PPF to zaawansowane technologicznie rozwiązanie do ochrony różnych powierzchni. Ich właściwe stosowanie i pielęgnacja zapewniają długotrwałą ochronę i estetyczny wygląd przez wiele lat.

Jeśli temat folii ochronnych PPF interesuje Cię, bo chcesz zająć się profesjonalnie, sprawdź również aplikację do zarzadzania pracą studia detailingowego. Nawet w przypadku jednooosobowej działalności, skutecznie wspomoże ona codzienną pracę nad autami klientów.