Studio detailingu samochodowego to w dzisiejszych czasach dobry pomysł na biznes.
Wiele osób czerpie z takiej działalności bardzo duże dochody. Na rynku jest jeszcze miejsce na wiele firm tego typu, gdyż popularność auto detailingu (zwanego też samochodowym Spa) stale rośnie. Dlatego dziś odpowiemy na najważniejsze pytanie: jak otworzyć studio detailingu? Po przeczytaniu naszego poradnika będziesz wiedzieć jak zacząć swój biznes, związany z autodetailingiem. Autodetailing krok po kroku!

W Polsce jest zarejestrowanych ponad 23 mln samochodów osobowych. Od kilkunastu lat liczba zarejestrowanych samochodów osobowych systematycznie rośnie – o około milion rocznie. Park samochodowy stale się odmładza. Każdego roku na rynek trafia ok. 400 tys. nowych aut z polskich salonów i ok. 1 mln aut używanych, sprowadzanych przede wszystkim z Europy Zachodniej.

Co jest jeszcze ważne dla przyszłego biznesmena? Jak otworzyć  studio autodetailingu w swoim mieście? Trend, związany z coraz większym zainteresowaniem autami premium. Także wśród nabywców, kupujących kilku – kilkunastoletnie samochody używane.
• Dlaczego o tym piszemy? To wszystko potencjalni klienci salonów autodetalingu.

Autodetaling jest obecnie bardzo modny. Ale poza modą, ma on jeszcze jednego sprzymierzeńca. To ekologia i związane z nią przepisy, dotyczące składu lakierów samochodowych. Od wielu lat nie wolno stosować w składzie lakierów takich dodatków jak ołów. To ze względu na nasze zdrowie, ale skutkiem ubocznym jest niska jakość obecnie stosowanych lakierów samochodowych. Można je bardzo łatwo zarysować. Prawdziwą plagą, niekiedy w całkiem młodych autach, jest łuszczenie się lakieru bezbarwnego (zewnętrznego – tzw. klaru). Samochód ze zniszczonym lakierem wyjątkowo traci na urodzie i na wartości. Nowoczesne samochody mają wiele elementów dekoracyjnych, które łatwo uszkodzić – np. zewnętrzne elementy chromowe, wewnętrzne elementy pokryte lakierem fortepianowym, czy też tapicerkę skórzaną.

Społeczeństwo polskie powoli, ale jednak, bogaci się. A to oznacza, że coraz więcej osób woli oddać swój pojazd w ręce specjalistów, niż poświęcać na to swój czas. Podsumowując: klientów dla salonów autodetailingu nie brakuje.

Przechodzimy zatem dalej. Będziemy po kolei odpowiadać na najważniejsze pytania, jakie nurtują kogoś, kto chce otworzyć salon auto detailingu.

Czym jest autodetailing? Dla kogo ta usługa jest skierowana?

To inaczej zestaw usług pielęgnacyjnych, regeneracyjnych i zabezpieczających, skierowanych do posiadaczy samochodów (w zdecydowanej większości osobowych). Usługi są realizowane przez specjalistów, korzystających z profesjonalnych urządzeń i specjalnych kosmetyków oraz środków chemicznych. Celem autodetailingu jest kompleksowe czyszczenie aut, zabezpieczanie ich nadwozia i wnętrza przed wpływem niekorzystnych warunków, zapewnianie im atrakcyjnego wyglądu a w wielu przypadkach także regeneracja uszkodzonej powłoki lakierniczej, albo tapicerki auta (np. skórzanej).

pędzelek autodetailingowy

Przykładowe usługi, jakie są obecnie realizowane przez firmy z branży autodetailingu, to:

 • Kompleksowe sprzątanie wnętrza pojazdu: czyszczenie tapicerki, kokpitu, dywaników, podłogi, podsufitki itd.
 • Pranie tapicerki materiałowej oraz czyszczenie i konserwacja tapicerki skórzanej.
 • Czyszczenie i zabezpieczanie elementów wewnętrznych, wykonanych z tworzywa, szczotkowanej stali, aluminium, drewna, skóry (drążki, kierownica).
 • Kompleksowe czyszczenie nadwozia samochodu. Usuwanie zanieczyszczeń wszelakiego rodzaju (w tym trudno usuwalnych, np., ze smoły), śladów działalności ptaków i owadów, skutków kwaśnych deszczy.
 • Usuwanie uszkodzeń powłoki lakierniczej (np. hologramów) i odświeżanie jej (np. przy zastosowaniu polerowania ręcznego lub mechanicznego i specjalnych środków – past polerskich o odpowiedniej gradacji)
 • Kompleksowe przygotowywanie powłoki lakierniczej do położenia wosku albo powłoki ceramicznej (glinkowanie, odtłuszczanie).
 • Woskowanie, nakładanie powłok ceramicznych.
 • Zabezpieczanie szyb, reflektorów i zewnętrznych elementów z tworzywa sztucznego.
 • Czyszczenie i nabłyszczanie, a także zabezpieczanie boków opon i felg samochodu.
 • W ostatnich latach powodzeniem cieszy się wrapping, czyli oklejanie aut specjalnymi foliami. Nowoczesne folie pełnią funkcje ochronne (skuteczne zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami), estetyczne (uatrakcyjnianie wyglądu auta, np. poprzez oklejenie dachu w kontrastowym kolorze), oraz reklamowe (wiele firm potrzebuje reklam na samochodach).

W pracy autodetailera nacisk kładzie się na przywrócenie fabrycznego stanu poszczególnych elementów, ale… w wielu przypadkach  możliwe jest uzyskanie lepszych efektów, niż w aucie, które opuściło fabrykę.

Zakres oferowanych usług zależny jest od wielu czynników: posiadanych umiejętności, posiadanych urządzeń, posiadanych kosmetyków, ilości miejsca do pracy itd.

Autodetailing – dla kogo? W ostatnich latach grupa klientów stale się poszerza. Dużą grupę klientów stanowią osoby, które zakupiły nowe auto i chcą je zabezpieczyć przed uszkodzeniami, np. stosując powłokę ceramiczną. Ale z usług autodetalingu korzystają też klienci, którzy kupili kilkuletnie albo starsze auto (najczęściej premium) i chcą mu przywrócić blask. Studia są odwiedzane także przez posiadaczy kilkunastoletnich aut – nie tylko przed ich sprzedażą.

Jak otworzyć studnio detailingu? Analiza konkurencji – od tego należy zacząć

 • Musimy zastanowić się nad tym, czy w danym miejscu warto otworzyć studio autodetailingu.
 • Dobry dojazd i łatwy wjazd to podstawa. Tak samo, jak możliwość łatwego zaparkowania samochodu.
 • Im większa miejscowość, tym więcej klientów.
 • Dobrze jest wejść we współpracę z inną firmą, która prowadzi działalność, związaną z motoryzacją. Studio detailingu można umieścić obok salonu samochodowego, komisu samochodowego, stacji benzynowej, dużego warsztatu samochodowego, zajmującego się też odrestaurowywaniem starszych aut.

Przed otwarciem firmy należy sprawdzić, czy w okolicy, w której chcemy otworzyć działalność, działają już inne firmy z branży autodetailingu. Duży natłok firm, oferujących te same usługi, w jednym miejscu, nie będzie sprzyjał interesowi.

Analiza konkurencji przyda się również wtedy, gdy już zdecydujemy się na otwarcie studia detailingu. Dzięki niej można sprawdzić, jakie ceny ma konkurencja – i być może, zastosować niższe, aby przyciągnąć klientów do siebie. Można też przeprowadzić bardziej dokładne badania:

 • policzyć ilość aut, jaka przejeżdża w ciągu godziny po ulicy, przy której ma być prowadzona firma;
 • sprawdzić, gdzie jest największe natężenie ruchu – tam będzie można umieścić reklamy;
 • sprawdzić, jak wygląda natężenie pracy u konkurencji;
 • skontrolować, jakich usług konkurencja nie oferuje i być może zaoferować je (np. car wrapping, czyli oklejanie).

Jak otworzyć studio autodetailing krok po kroku, wybór rodzaju usług – usługi stacjonarne czy mobilne?

Brak własnego lokalu albo obawa przed opłatami za wynajęcie lokalu nie powinny spowodować rezygnacji z marzenia o otwarciu własnego studia autodetailingu. Są bowiem firmy, które oferują mobilne usługi auto detailingu.

 • Z jednej strony ma to szereg ograniczeń. Nie wszystko można zrobić „na wyjeździe”. Na pewno nie ma mowy o kładzeniu ceramiki czy oklejaniu auta przy mobilnym studiu. Większość typowo profesjonalnych usług można wykonać tylko w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu, z odpowiednim oświetleniem, w pomieszczeniu czystym, chronionym przed wpływem kurzu, wiatru, pyłków itd.
 • Potrzebne jest duże auto, w którym będzie można wygodnie przewozić całe wyposażenie mobilnego studia autodetailingowego. Niezbędny będzie samochód dostawczy, minimum średniej wielkości.
 • Z drugiej strony mobilne studio autodetailingu może oferować usługi na bardzo dużym terenie. Może to być całe miasto, cała gmina, a nawet cały powiat. Jednak trzeba w odpowiedni sposób dotrzeć do klientów – i wydać dużo na reklamy.

Często pada pytanie, czy warto otworzyć autodetailing w małej miejscowości? W tym przypadku dobrym pomysłem może być właśnie autodetailing mobilny. Dzięki niemu będzie można dotrzeć do szeregu klientów w wielu małych miejscowościach.

Gdzie otworzyć studio autodetailingu? Autodetailing w garażu?

Oczywiście, otwarcie studia detailingowego we własnym garażu byłoby idealnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ze względu na brak opłat za wynajem, które bardzo mocno obciążają budżet firmy.

 • Garaż trzeba odpowiednio przygotować do pełnienia roli studia detailingowego (o tym dalej). To też oznacza wydatki – i to całkiem niemałe.
 • Do garażu musi być zapewniony wygodny wjazd, najlepiej utwardzony. Nie może to być wąska, czy krzywa brama. Wjazd musi być wygodny i komfortowy. Tak samo, jak miejsca parkingowe przed garażem. Niezbędne będzie też zapewnienie odpowiedniego oświetlenia – najlepiej energooszczędnego, LED- owego.
 • Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku studia detailingowego, wygląd siedziby firmy i jej wnętrza ma ogromny wpływ na to, jak firma jest postrzegana przez klientów.
 • Trzeba też zadbać o komfort pracowników – i swój własny. We własnym garażu musi znaleźć się wydzielona strefa biurowa (do obsługi klienta), wydzielona strefa do pracy, wydzielona strefa socjalna (wc, możliwość umycia rąk i przebrania się).
 • Aby garaż mógł pełnić rolę studia detailingowego, trzeba go ocieplić (zaizolować termicznie), nie tylko ściany, ale i dach. W środku należy odpowiednio przygotować podłogę (zastosować wylewki, posadzki żywiczne, terakotę itd.), a także ściany (wystarczą zwykłe płyty gipsowo kartonowe).
  To tylko wstępne przygotowanie budynku do pełnienia roli studia detailingowego. O kolejnych piszemy dalej, w kolejnych akapitach.

Wynajęcie gotowego pomieszczenia może mieć zarówno szereg plusów, jak i minusów.

 • Wynajęte pomieszczenie może być w pełni gotowe do prowadzenia działalności, nie będzie trzeba inwestować w remont i w wyposażenie.
 • Wynajęte pomieszczenie może znajdować się w świetnym miejscu, w którym będzie można liczyć na bardzo duży ruch ze strony klientów.
 • Za pomieszczenie o powierzchni ok. 50 mkw, położone w dobrym miejscu, będzie trzeba płacić i to sporo. Trzeba przyjąć, że opłata za wynajem może wynieść od 1000 do nawet 3000 zł miesięcznie, w zależności od miasta i położenia. To bardzo duże obciążenie finansowe dla firmy, zwłaszcza na początku.

Ale nie tylko na początku. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że w sezonie zimowym studio detailingu ma mniej zamówień.

Jak przygotowanie pomieszczenia do otworzenia studia autodetailingowego?

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, jak przygotować wstępnie garaż do prowadzenia działalności gospodarczej. Ale to nie wszystko.

 • Jeśli dysponujemy dużym lokalem (garażem, budynkiem), to możemy podzielić go na odpowiednie strefy do pracy. Np. wydzielić strefę do prac tzw. mokrych (mycie) i suchych (wosk, ceramika, detailing). Będzie to bardzo komfortowe dla pracowników i pozwoli na profesjonalne wykonywanie obowiązków.

Autodetailing – pozwolenia. Jakie trzeba uzyskać przed otwarciem studia autodetailingu?

Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych.

 • Do kogo należy się zwrócić, aby uzyskać decyzję? W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na terenie miasta – do prezydenta miasta. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w małej miejscowości – do wójta albo burmistrza.

Pozwolenie wodno prawne na zrzut ścieków do wody, ziemi lub instalacji kanalizacyjnej.

 • Do kogo się zgłosić aby uzyskać pozwolenie wodno prawne na zrzut ścieków? Organem wykonawczym jest starosta powiatowy.

Pozwolenie na wytwarzanie odpadów.

 • Do kogo się zgłosić, aby uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów? Organem wykonawczym jest starosta powiatowy.

Otwarcie studia detailingu wymaga uzyskania szeregu zezwoleń. Niezbędne może być przedstawienie projektów odpowiednich instalacji. Kiedy już uzyskamy zezwolenia, musimy:

 • Wykonać przyłącze elektryczne (chyba, że takowe już jest gotowe);
 • Wykonać przyłącze wodne (chyba, że takowe już jest gotowe, np. w wynajętym lokalu).
 • Zamontować odpowiednie oświetlenia. To nie tylko zwykłe oświetlenie do pracy. W studiu detailingowym jakość oświetlenia ma kluczowy wpływ na jakość prowadzonych prac. Dobre oświetlenie umożliwia precyzyjną pracę.
 • Niezbędne jest zastosowanie się do szeregu wymogów, dotyczących usuwania brudnej wody, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W trakcie mycia aut powstają ścieki przemysłowe, które zawierają w swoim składzie substancje ropopochodne, powierzchniowo czynne, chlorki i wiele innych. Studio detailingu (jako firma, oferująca usługi takie, jak myjnia samochodowa) musi posiadać odprowadzenie wody do kanalizacji miejskiej. Instalacja odprowadzająca brudną wodę, musi być wyposażona w separator oraz osadnik. Urządzenia to muszą spełniać odpowiednie normy i muszą być regularnie czyszczone przez wyspecjalizowane firmy. Trzeba też liczyć się z możliwością kontroli ze strony odpowiednich organów.

Co to jest separator? Co to jest osadnik? Dlaczego trzeba je stosować? Na karoserii i na podwoziu samochodu gromadzą się różnej maści substancje ropopochodne. To przede wszystkim resztki paliwa oraz różnej maści smary. W trakcie mycia auta i czyszczenia go resztki substancji ropopochodnych trafiałyby do kanalizacji. Na karoserii auta znajdują się także inne zanieczyszczenia, jak chociażby drobiny piasku. Wprowadzanie ich do kanalizacji mogłoby doprowadzić do zapchania. Dlatego niezbędne jest stosowanie separatorów i osadników do myjni samochodowych (oraz salonów detailingu – to takie same urządzenia).

Separatory i osadniki mogą występować w zestawach.

 • Separator ma za zadanie podczyszczanie wody, odprowadzanej z salonu detailingu z substancji ropopochodnych.
 • Osadnik ma za zadanie podczyszczanie ścieków z zawiesiny (zazwyczaj o gęstości większej niż 1 kg/dm3).
  Separatory i osadniki stosuje się wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie zanieczyszczeniem wody, odprowadzanej do kanalizacji, substancjami ropopochodnymi. A zatem można znaleźć je również na placach przyzakładowych, parkingach, stacjach benzynowych itd.
 • Najtańszy zestaw separator plus osadnik można kupić za ok. 2500 zł. Trzeba doliczyć jeszcze koszt transportu i instalacji (nie będzie tanio, bo urządzenie jest wkopane w ziemi).
  Separatory są produkowane przez wiele polskich firm, można je bez problemu zakupić.
  O czym należy pamiętać? Wielkość separatora i osadnika musi być dostosowana do wielkości salonu detailingowego. Inny separator i osadnik stosuje się w przypadku jednego stanowiska do mycia aut, a inny w przypadku dwóch lub więcej stanowisk).
 • Studio detailingowe musi być wyposażone w klimatyzację i ogrzewanie. Po pierwsze po to, aby zapewnić pracownikom odpowiedni komfort pracy. Po drugie, po to, aby zapewnić możliwość realizacji szeregu usług. Niektóre z nich muszą być wykonywane przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza (np. nakładanie wosku czy ceramiki na nadwozie).

 

Rodzaj świadczonych usług  – co będziesz robić i za ile?

Nie zawsze od samego początku działalności możesz oferować wszystkie usługi, jakie są zaliczane do auto – detailingu. Dlaczego? Potrzebujesz umiejętności (nauki, szkoleń, praktyki), odpowiednich narzędzi (np. odpowiednich polerek) i odpowiednich środków.

 • Koszty usług muszą być konkurencyjne wobec innych firm. Dlatego wcześniej zalecaliśmy, aby wykonać analizę działań konkurencji.
 • Atrakcyjne ceny zawsze przyciągają klientów. Zbyt wysokie – odstraszają.
 • Warto sprawdzić średnie ceny na określone usługi w Polsce.
 • Jak wylicza się koszt usług? Zazwyczaj trzeba ustalić sobie stawkę za roboczogodzinę. Ostateczna cena za wykonaną usługę powinna zawierać zsumowaną ilość roboczogodzin, a także koszt użytych materiałów (np. zużytych padów polerskich) i środków kosmetycznych i chemicznych oraz wody.

Jak otworzyć studio autodetailing? Sprzęt na początek oraz produkty i kosmetyki

polerowanie w studiu autodeilingowym

Jakich narzędzi i materiałów potrzebuje typowe studio autodetailingu? Wyposażenie studia autodetailingu to:

 • Urządzenia do polerowania (polerki rotacyjne, maszyny polerskie);
 • Akcesoria polerskie (pady o różnej gradacji);
 • Lampy halogenowe;
 • Lampy na podczerwień;
 • Profesjonalny miernik grubości lakieru;
 • Myjka ciśnieniowa;
 • Latarki inspekcyjne;
 • Profesjonalny odkurzacz do prania;
 • Odkurzacz do pracy na sucho:
 • Ozonator do wnętrza auta;
 • Pianownica;
 • Wiadra;
 • Ręczniki;
 • Szczotki:
 • Kosmetyki samochodowe.

Koszt zakupu całego wyposażenia może wynieść kilkanaście tysięcy złotych.

Wiele urządzeń (takich jak polerki rotacyjne, polerki elektryczne i pianownice ręczne) mogą dostarczyć polscy producenci.

Jeśli chodzi o kosmetyki – można nawiązać współpracę z jedną firmą, albo wykorzystywać w pracy produkty wielu firm.

Studio autodetailingu wykorzystuje na co dzień:

 • Profesjonalne kosmetyki do nadwozia (szampony, produkty APC, odtłuszczacze, pasty polerskie, niewidzialne wycieraczki, woski i powłoki ceramiczne, produkty do czyszczenia reflektorów, produkty do czyszczenia szyb, produkty do pielęgnacji plastyków zewnętrznych, produkty do pielęgnacji elementów z chromu);
 • Profesjonalne kosmetyki do kokpitu (do tworzyw, skóry, ekranów dotykowych itd);
 • Profesjonalne kosmetyki do tapicerki materiałowej;
 • Profesjonalne kosmetyki do tapicerki skórzanej;
 • Profesjonalne kosmetyki do felg i opon (do czyszczenia, zabezpieczania itd.)

Salon detailingu wcale nie musi opierać swojej działalności na importowanych produktach zagranicznych. W ofercie polskich firm, znaleźć można cały szereg kosmetyków dla detailingu, takich jak środki APC, szampony, pasty polerskie, pasty do regeneracji i powłoki polerskie.

Autodetailing dofinansowanie – w jednym z naszych wcześniejszych wpisów dofinansowanie na studio autodetailingu opisaliśmy, w jaki sposób można zdobyć dofinansowanie na otwarcie warsztatu samochodowego albo studia detailingu. Może warto z tego skorzystać?

Przygotowanie do pracy w studiu detailingu

Oprócz zakupu sprzętu i kosmetyków, trzeba też pomyśleć o szkoleniach i uzyskanych dzięki nim certyfikatach. To zdecydowanie zwiększa renomę firmy i zaufanie klientów.

Szkolenia dla pracowników detailingu – dlaczego warto w nie inwestować?

Praca w studiu detailingu jest bardzo odpowiedzialna. Pracownicy studia detailingu często pracują z samochodami, które są warte kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Nieostrożny pracownik salonu detailingu, może łatwo uszkodzić lakier, stosując np. nieodpowiednie narzędzia (źle dobrane pady polerskie, zbyt agresywne pasty) albo źle obsługując narzędzia. Każdy błąd trzeba naprawić – a to kosztuje. Każdy błąd to także rysa na reputacji firmy. A tą będzie trzeba długo budować, aby móc zebrać odpowiednie grono klientów.
Wyszkolenie pracowników opłaca się także z innego powodu – specjaliści pracują szybciej i nie marnują niepotrzebnie materiałów oraz kosmetyków. To z kolei wpływa pozytywnie na zyski firmy.

W Polsce można bez problemu znaleźć specjalistyczne szkolenie dla pracowników autodetailingu. Prowadzą je doświadczone firmy detailingowe, producenci środków detailingowych i wielu innych.

Utrzymanie klienta przy sobie i obsługa na najwyższym poziomie

Sukces studia detailingowego zależy od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest wysokiej jakości obsługa klienta. Jak ją osiągnąć?

 • Budowanie relacji z klientami – To jak traktujesz swoich klientów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu ich lojalności. Powinieneś starać się zrozumieć ich potrzeby, być dostępnym, komunikatywnym i pomocnym. Korzystając z narzędzi jak Autonova, możesz prowadzić bazę danych klientów, co pomaga w zarządzaniu kontaktami i łatwiejszej obsłudze.
 • Zapewnienie najwyższej jakości usług – Konsekwentna wysoka jakość usług to podstawa, która przyciąga i zatrzymuje klientów. Powinieneś zawsze starać się sprostać oczekiwaniom, oferując najwyższej jakości wykonanie.
 • Punktualność i organizacja – Te dwa elementy są niezwykle ważne w obsłudze klienta. Aby utrzymać wysoki standard obsługi, konieczne jest przestrzeganie ustalonych terminów. W tym celu można skorzystać z narzędzi, takich jak Autonova, które wysyłają automatyczne przypomnienia SMS do klientów o zbliżających się wizytach.
 • Utrzymanie klienta – Sprzedaż kolejnych usług , jest kluczem do utrzymania ich lojalności i zapewnienia stałych przychodów. W tym miejscu warto skorzystać z funkcji automatycznego zapraszania SMSem na kolejną usługę (np. serwis lub przegląd),
  dostępnej w narzędziu Autonova.
 • Pozyskiwanie opinii – Twoi klienci są najlepszym źródłem informacji o tym, co robisz dobrze, a co możesz poprawić. Regularne zbieranie opinii, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, pomoże Ci dostosować Twoje usługi do potrzeb klientów.

Kiedy otwierasz studio detailingu, koncentrując się na tych elementach, możesz zbudować silną markę, która przyciągnie i zatrzyma klientów przy Tobie. Zestaw narzędzi Autonova znacząco ułatwi Ci zadanie.

Sprawdź jak to działa. Przetestuj aplikację już dziś: https://app.autonova.com/pl/register

Autonova jest także dostępna do pobrania na urządzenia mobilne:
https://play.google.com/store/search?q=Autonova&c=apps&hl=pl