Terminarz do zarządzania umówionymi klientami Autonova pozwala na udostępnienie Twoich wolnych terminów w Internecie. Klient może zarezerwować termin i umówić się na usługę np. pranie tapicerki lub czyszczenie klimatyzacji bez dzwonienia, z każdego miejsca i o każdej porze. Jako dostawca usługi możesz takie zamówienie przyjąć i zyskać klienta. Możesz też odrzucić.

My, konsumenci jesteśmy wygodni. Mamy coraz mniej czasu i coraz więcej rzeczy, którymi trzeba się zajmować. Bywa tak, że na wiele rzeczy czas znajdujemy w późnych godzinach wieczornych lub w weekendy.

Robimy wtedy zakupy w Internecie, odbieramy przesyłki z paczkomatów, płacimy rachunki. Do tych wszystkich rzeczy, które ogarniamy za pomocą komputera, smartfona i aplikacji chętnie dołożylibyśmy kwestie związane z samochodem. Autonova.com wychodzi temu naprzeciw.

Jako konsumenci już jesteśmy na to gotowi. Jako dostawcy tego typu usług – niekoniecznie. Aplikacja Autonova umożliwia umówienie się na wymianę oleju, czyszczenie klimatyzacji, wymianę opon i inne usługi w cieniu domowego zacisza, za pomocą kilku kliknięć.

Jeśli korzystasz już z kalendarza Autonova, to nowo umówieni klienci trafią wprost do niego.

Kto może się zapisać?

Każdy kto wejdzie na Autonova.com, aczkolwiek udostępnianie wolnych terminów stworzyliśmy głównie po to, aby ułatwić Ci obsługę obecnych klientów.
Jeżeli klient zamiast dzwonić, zapisze się do Ciebie przez Internet, zyskasz czas, który możesz spożytkować na pracę.

Jeśli w Twojej firmie jest dedykowana osoba delegowana do odbierania telefonów od klientów, to w prosty sposób obniżasz swoje koszty.

Oczywiście, umawianie przez Internet nie jest dla każdego, ale wielu klientów ceni sobie możliwość wyboru. Chętnie skontaktowaliby się z Tobą w czasie dla nich dogodnym, również w późnych godzinach wieczornych, czy w dni wolne. Teraz zyskują taką możliwość.

Jak dowiem się, że ktoś się chce umówić?

Klienci, którzy umawiają się przez Internet pojawią się w panelu ponad kalendarzem. Korzystając z terminarza Autonova nie możesz ich przeoczyć. Szczegółowe informacje dotyczące umawianej wizyty możesz zobaczyć klikając na „szczegóły”.

Czy muszę zrealizować usługę?

Nie. Jeśli jest ku temu powód, możesz odrzucić wizytę umówioną przez klienta. Ta opcja może się przydać, kiedy ktoś umawia się na usługę, której nie świadczysz lub nie możesz zrealizować jej w danej chwili z innego powodu.
Po odrzuceniu przez Ciebie wizyty, powiadomimy klienta o tym fakcie za pomocą wiadomości SMS i e-mail.

Jak wykorzystać, aby zyskać?

Klienci nie lubią dzwonić. Nie mają na to czasu. Dodatkowo kiedy nie mogą się dodzwonić, zaczynają rozglądać się za innym usługodawcą. Sytuacja kiedy musieliby jeszcze podjechać do Twojego punktu i zapytać o wolny termin, jest wysoko niekomfortowa.

Wyobraź sobie sytuację, że stali klienci, którzy regularnie korzystają z usług, zamiast dzwonić, klikają na stronie internetowej i zapisują się w wolne miejsca w Twoim kalendarzu.
Z jednej strony zwiększasz dostępność swoich usług, z drugiej obniżasz koszty. Czas poświęcony na rozmowy telefoniczne z klientami to również Twój koszt.

Zainwestuj w ulotkę, w której powiesz im, że mają teraz opcję zapisania się przez Internet. Na tej ulotce podasz adres strony na której można się zapisać. Powieś na ogrodzeniu baner z dużym napisem „Do nas umówisz się przez Internet”. Na drzwiach umieść informację „ Zamknięte? Umów się przez Internet”.
Na każdym z tych materiałów wstaw adres Twojej strony na platformie Autonova lub kod QR, który klienci zeskanują swoim smartfonem. Inwestycja nie jest duża, a z pewnością się zwróci.

Adres Twojej strony na Autonova.com znajdziesz w zakładce Konto https://autonova.com/pl/ustawienia/konto. W tym miejscu dostępny jest również kod QR prowadzący na tą stronę. Możesz go pobrać i umieścić w na swoich materiałach marketingowych.

Jak aktywować umawianie klientów przez Internet?

Funkcja zapisywania klientów przez Internet dostępna jest wyłącznie w ramach planu płatnego. Jeśli korzystasz z planu darmowego Autonova lub okresu demonstracyjnego kalendarza, odwiedź zakładkę cennik i wybierz plan dopasowany do Twoich potrzeb.

Jeśli posiadasz pakiet Starter lub Biznes – możesz pozyskiwać klientów przez Internet.
Opcja udostępnienia wolnych terminów nie jest domyślnie włączona. Jeśli się na nią decydujesz to możesz ją uruchomić za pomocą przełącznika widocznego nad Twoim terminarzem Autonova.

Po aktywacji wspomnianej opcji, na stronie Twojej firmy w Autonova pojawi się formularz do umówienia wizyty przez Internet.
Pamiętaj, że Twoja strona na platformie Autonova ma swój unikalny adres internetowy. Sprawdzisz go, zaglądając na swoje konto Autonova https://autonova.com/pl/ustawienia/konto.

Nie zwlekaj. Uruchom kalendarz Autonova z zapisami przez Internet już dziś. Nie masz konto? Zarejestruj się na https://autonova.com/pl/wspolpraca