Każdy biznes usługowy boryka się z problemem klientów, którzy nie wracają. Nie wracają, bo skorzystali już z Twoich usług i nie czują potrzeby, aby wrócić po więcej. Nie wracają, bo odeszli do konkurencji. Powodów może być wiele. Dzięki aplikacji Autonova zmniejszysz liczbę klientów, których tracisz.

Aplikacja Autonova posiada szereg funkcji, które umiejętnie wykorzystane, skutecznie sprowadzą Twoich klientów po zakup kolejnej usługi. Jednym z tych narzędzi są przypomnienia SMS i kampanie SMS.

Przypomnienia SMS

Jeśli świadczysz usługi, które są cyklicznie kupowane przez klientów, to ta funkcja wygeneruje dla Ciebie kolejne przychody.

Usługami tymi mogą być choćby czyszczenie klimatyzacji lub wymiana oleju.

Czyszczenie i serwis klimatyzacji wykonywane jest przeważnie raz w roku, zwłaszcza w okresie zbliżających się wysokich temperatur.

Wymiana oleju, choć zależna od ilości pokonywanych kilometrów, przez wielu klientów wykonywana jest raz do roku o konkretnej porze.

Wystarczy, że zapisując klienta w aplikacji na którąś z usług powtarzalnych ( np. co rok) zapiszesz numer telefonu klienta, a aplikacja da ci możliwość włączenia przypomnienia.

Przypomnienie zapisze w aplikacji, że w zadanym czasie np. po roku, ma wysłać się do klienta wiadomość SMS z zaproszeniem do skorzystania z Twoich usług. Przykładowo, jeśli w aplikacji zapisano klienta na usługę czyszczenia klimatyzacji 16.05.2021 to dokładnie po roku, dnia 16.05.2022 aplikacja zaprosi klienta na ponowny serwis klimy.

Po jakim czasie ma wysłać się powiadomienia – ustawiasz sam, w zależności od rodzaju usługi.

Przypomnienia SMS w studio detailingowym

Wyobraź sobie, że świadczysz usługę zabezpieczenia lakieru powłoką ceramiczną. Co robisz, aby klienci pojawili się na jej serwis?

Zapisując klienta w aplikacji, możesz ustawić dla niego przypomnienie, o tym, że po 6 miesiącach (lub dowolnym innym okresie) ma się pojawić na serwis powłoki.

Co na to aplikacja? Policzy sobie 180 dni od daty wizyty (zarejestrowanej w systemie daty aplikacji powłoki) i wyśle do klienta SMS z informacją o tym, że już czas udać się na odświeżenie zabezpieczenia lakieru.

Co więcej? Jeśli posiadasz klientów zapisanych „w zeszycie”, wiesz kto i kiedy miał aplikowaną powłokę na auto, wprowadź te dane do aplikacji z datą wsteczną. Aplikacja Autonova wyliczy czas, po jakim ma powiadomić i zaprosić klientów po kolejną usługę.

W ten prosty sposób zapewnisz dodatkowy przychód z kolejnych usług, bez generowania dodatkowych kosztów np. w postaci osoby, która pilnuje terminów i dzwoni do klientów.

Jeśli taką osobą jesteś Ty, to odzyskasz czas, który możesz poświęcić na pracę.

Przypomnienia z aplikacji to świetne narzędzie, aby klienci przyjechali na sprawdzenie stanu folii PPF po oklejeniu samochodu. Powinni się zjawić po 2 tygodniach od wykonania usługi, a rzadko o tym pamiętają. SMS z powiadomieniem zdecydowanie tutaj pomaga – mówi Karol, właściciel studia, który wdrożył aplikację w swojej firmie.

Przypomnienia SMS na stacji kontroli pojazdów

Badanie techniczne pojazdu wykonywane jest w stałych odstępach czasu. Jeśli w aplikacji Autonova zarejestrujesz klienta z datą przeglądu, to odpowiednio dodane przypomnienie zaprosi klienta na kolejny przegląd za rok.

Bez ręcznego pisania SMSów, bez pilnowania terminów, bez drukowania i wysyłania informacji pocztą.

Proste rozwiązanie, które obniża koszty i zmniejsz ilość klientów, którzy do Ciebie nie dotrą.

Kampanie SMS w wulkanizacji

Świadczysz usługi sezonowe, takie jak wymiana opon? Doskonale. Dzięki funkcji kampanii SMS wyślesz do wszystkich klientów zaproszenie na skorzystanie z Twoich usług.

Wiosna. Klienci masowo ruszają na wymianę opon. Wyślij do wszystkich swoich klientów zaproszenie SMS na wymianę opon. Klient, który dostanie SMS z numerem telefonu, na który ma zadzwonić i zarezerwować dogodny termin, nie będzie szukał innego warsztatu.

Ryzyko, że z jakiegoś powodu wybierze konkurencję, diametralnie spada.

kampania sms autonova

Kampanie SMS w myjni lub studiu detailingowym

Jeśli świadczysz proste usługi takie jak czyszczenie wnętrza lub mycie auta „po zimie”, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić na nie klientów np. u progu wiosny.

Podobnie z czyszczeniem klimatyzacji. Kolejna prosta usługa. na którą możesz „wezwać” wszystkich klientów w okresie maj-czerwiec, zanim nadejdą gorące dni.

Zarówno kampanie. jak i przypomnienia SMS, to prosty i tani sposób, na zachęcenie twoich obecnych klientów do zakupu kolejnych usług. Dzięki nim znacząco zwiększysz procent klientów, którzy wracają po kolejną usługę, bez wydawania pieniędzy na dodatkowy marketing i angażowania swojego czasu.

Załóż darmowe konto na platformie Autonova już dziś i przetestuj funkcje SMS samemu.