W aplikacji Autonova możesz wykorzystywać powiadomienia, które wysyłają do klienta SMS z informację o kolejnej usłudze. Takie powiadomienie wyświetla się również Tobie. Sprawdź jak zrobić z niego użytek i uzyskać dodatkowe przychody.

Jeżeli w Twojej ofercie są usługi, które powinny być odnawiane, powtarzane co jakiś czas lub uzupełniane kolejnymi – to system powiadomień Autonova przyczyni się do zwiększenia z nich przychodów.

Na przykładzie studia auto detailingu – aplikując powłokę ceramiczną na auto, jesteś zainteresowany tym, aby klient po jakimś czasie pojawił się na serwisie powłoki.

Podobnie temat wygląda z oklejaniem auta czy dechromingiem, gdzie klient powinien pojawić się i skontrolować stan wykonanej usługi np. po 14 dniach.

Pamięć klienta bywa jednak zawodna, a angażowanie Ciebie lub pracownika w pilnowanie tych kwestii jest dodatkowym kosztem, którego lepiej unikać.

Problem klientów, którzy nie pamiętają, rozwiązują powiadomienia SMS, które dokładnie opisaliśmy tutaj Twoi klienci wrócą i kupią więcej usług.

Gdybyś chciał jednak maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki drzemie w tej funkcji, możesz podglądać je w widoku kalendarza. Znajdziesz je pod ikoną dzwoneczka.

dzwoneczek powiadomien w autonova

Jak zamienić powiadomienie na złotówki

W momencie upływu czasu dla danego powiadomienia np. po 14 dniach, do klienta wysłana zostaje wiadomość SMS. Powiadomienie wyświetli się również Tobie. Znajdziesz je pod ikoną dzwoneczka nad kalendarzem.

W powiadomieniu zawarte są informacje o jaką usługę chodzi, data przypomnienia o niej oraz numer telefonu klienta.

Jeśli usługa jest tego warta, możesz skorzystać z tej informacji i zadzwonić do klienta, lub oddelegować do tego swojego pracownika. Szansa, aby tego dopilnować używając tradycyjnego zeszytu lub przypomnień w kalendarzu google, jest mała.

Regularne korzystanie z kalendarza Autonova i przypomnień, da Ci możliwość zwiększenia sprzedaży poprzez podniesienie ilości klientów, którzy wrócą po kolejne lub komplementarne usługi.

Jak zyskać na klientach z przeszłości

Prawdopodobnie prowadzisz rejestr klientów. Bez znaczenia czy jest on w zeszycie, komputerze czy telefonie.

Przepisz klientów z ostatniego pół roku do kalendarza Autonova – ze wsteczną datą. Wystarczy, że przewiniesz kalendarz w tył. Nie skupiaj się na klientach jednorazowych, ale wpisz tych, którym możesz sprzedać usługę powiązaną (np. klienci zabezpieczali lakier powłoką ceramiczną i można ich zaprosić na „serwis powłoki”).

Dla każdego wpisu zrób zakończenie usługi i dodaj przypomnienie. Jeśli serwis powłoki ma być zrobiony po 6 miesiącach, to taką opcję wybierz. Do dyspozycji masz kilkanaście zdefiniowanych wcześniej przypomnień.

Aplikacja wyliczy daty powiadomień do klientów, wyśle SMSy i powiadomi Cię w ikonce dzwoneczka.

W ten prosty sposób już dziś możesz zyskać dzięki funkcji powiadomień. Wpisanie klienta sprzed kilku miesięcy, do którego wyśle się wiadomość z przypomnieniem, zaskutkuje telefonem od klienta i umówieniem się na kolejną usługę.