Logo to znak rozpoznawczy firmy, który wyróżnia ją od konkurencji. Logo znajdzie się na banerze reklamowym, stronie internetowej firmy, wizytówkach w internecie i na ulotkach reklamowych. Jak zaprojektować logo dla studia detailingowego? Czy można to zrobić samodzielnie, czy też lepiej skorzystać z oferty specjalistów? Sprawdźmy!

Kiedy otwierasz firmę o dowolnym profilu, musisz zadbać o jej odpowiedni wizerunek. W dzisiejszych czasach to wizerunek w świecie realnym jak i wirtualnym (czyli w internecie).
Logo to jeden z elementów, które mają wpływ na wizerunek Twojej firmy, jej rozpoznawalność i odróżnienie od konkurencji.
Nad logo wielkich korporacji pracują setki specjalistów. Każdy element ma swoje znaczenie – od kształtu liter, po zastosowane kolory. W dzisiejszych czasach to nie tylko znaczenie nawiązujące do działalności firmy. W logo zawarte są takie rzeczy jak misja firmy, wartości, a nawet ideologia.
Co pewien czas, czasami co kilka lat, wielkie firmy zmieniają swoje logo. I być może, Ty też za pewien czas zmienisz swoje logo na lepsze.

Dlaczego warto stworzyć dobre logo?

Skoro otwierasz studio detailingowe, to na pewno znasz dobrze marki samochodów, zwłaszcza luksusowych. Sam pomyśl:

 • Trójramienna gwiazda – logo samochodów Mercedes Benz. Rozpoznasz ją wszędzie, na każdym aucie, na neonach, w materiałach reklamowych w prasie i w internecie. To przykład świetnie zaprojektowanego logo. Pomyśl, że gwiazda jest wykorzystywana w logo wielu firm motoryzacyjnych (np. kilku marek chińskich i mniej znanych ze świata), ale trójramienna gwiazda Mercedes Benz jest najbardziej rozpoznawalna.
 • Litera T w srebrnej obwódce, czyli logo samochodów Toyota. Czy wiesz o tym, że logo składa się ze wszystkich liter słowa Toyota? Również, rozpoznasz je wszędzie.

Równocześnie, pewnie często znajdujesz w swojej skrzynce pocztowej (mailowej lub tradycyjnej) różnej maści materiały reklamowe. Wymyślne czcionki, śmieszne figurki, składające się na logo różnych firm czasami wzbudzają w Tobie śmiech i politowanie. A czasami po prostu Ci się podobają. Takie właśnie mogą być – eleganckie lub śmieszne. Logo ma wzbudzać jakieś emocje, być znakiem z którym będą kojarzyć Cię klienci. Pomyśl o tym i o celu jakie ma wzbudzać Twoje logo. To ważne, przy projektowaniu.

Planujesz otwarcie swojego studia detailingowego? Zbuduj solidne fundamenty już pierwszego dnia. Organizuj pracę i automatyzuj obsługę klienta z systemem Autonova. Załóż konto i sprawdź w czasie okresu testowego.

logo firmy na wizytówce
Logo to znak z którym kojarzą Cię klienci

Z jakich elementów składa się logo?

Logo to nie tylko graficzne przedstawienie nazwy Twojej firmy. Na logo składają się następujące elementy:

 • Sygnet – czyli niepowtarzalny znak graficzny. Taki jak np. wspomniane wcześniej T – Toyoty, gwiazda Mercedesa, czy R Rolls Royce.
 • Logotyp – tekstowy zapis nazwy firmy, o odpowiednio dobranej czcionce, jej wielkości, kolorze, kolorze tła itd. Spójrz na to, jak na przestrzeni lat zmieniał się logotyp FORD.

  Ewolucja logo marki Ford na przestrzeni lat
  Ewolucja znaku Forda na przestrzeni lat
 • Tagline – tekst, który informuje o tym, czym zajmuje się dana firma.
 • Częstym motywem, stosowanym przy tworzeniu logo jest tak zwany glif. Co to jest? To pierwsza litera nazwy firmy, o odpowiednim kroju i kształcie. Jak wspomniana wcześniej Toyota albo równie charakterystyczne M z restauracji McDonalds. Musisz jednak pamiętać o tym, że to ogromne korporacje, działające na rynku od kilkudziesięciu lat, wydające setki milionów dolarów na reklamy. Ty tworzysz studio detailingowe, które dopiero startuje. Nawet najpiękniej zaprojektowany glif może się nie sprawdzić. W Twoim przypadku logo powinno być jednak bardziej „wskazujące” na rodzaj działalności.

Twoje logo powinno być oryginalne, nawiązujące do rodzaju działalności, który prowadzisz. Oczywiście – nie musi. Bo za pewien czas możesz rozszerzyć działalność albo otworzyć dodatkowo coś zupełnie innego.
Czy wiesz, dlaczego logo Citroena ma taki, a nie inny kształt? Bo początkowo producent zajmował się produkcją kół zębatych (notabene, na licencji z Polski). Dopiero później zajął się produkowaniem aut, ale ponadczasowe logo zostało z firmą do dziś.

Gdzie będziesz wykorzystywać swoje logo?

Twoje logo znajdzie bardzo szerokie zastosowanie. Gdzie będziesz je wykorzystywać?

 • Na banerze reklamowym, który powiesisz przed wjazdem do swojego studia detailingowego.
 • Na podświetlanej reklamie, którą umieścisz nad wejściem do swojej firmy.
 • Na banerze, który powiesisz w biurze i w miejscu, gdzie będziesz wykonywać usługi detailingu.
 • Na reklamach drukowanych, takich jak ulotki i wizytówki.
 • Na swojej stronie internetowej i na wizytówkach internetowych, np. wizytówce Google.
 • Na reklamach, które będziesz zamieszczać w internecie.
 • Na swoich stronach firmowych w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, TikTok i inne).
 • W aplikacjach służących do kontaktu z klientami, np. Whatsapp.
 • W stopce firmowego maila.
 • W przyszłości także na strojach do pracy, ściereczkach firmowych, prezentach dla klientów (np. zapachach samochodowych z logo, długopisach itd.).

Jak widzisz, zastosowanie logo jest ogromne. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego przygotowanie.

przykładowe logo dla studia detailingowego
Zastosowanie logo na wizytówce

Jak logo projektują profesjonaliści?

Profesjonalni twórcy logo najczęściej używają programów do grafiki wektorowej, np. Corel Draw lub Adobe Ilustrator, wspierając się też dostępnymi (płatnymi lub darmowymi) tłami do logo (jeśli jest potrzebne).
Oczywiście, są specjaliści, którzy tworzą logo ręcznie, korzystając np. z tabletu graficznego.

Jak zrobić logo dla studia detailingowego?

Jak w ogóle się zabrać za robienie logo? Jest kilka opcji. Sprawdźmy je wszystkie.

Opcja pierwsza – samodzielne zaprojektowanie logo, przy użyciu darmowych narzędzi.
Jakich? Przy odrobinie uporu, stworzysz swoje pierwsze logo także w programie graficznym Paint, który jest w każdym systemie Windows. W Paint masz np. mnóstwo czcionek do wyboru. Jednak znacznie lepszy efekt osiągniesz, korzystając z darmowych aplikacji graficznych, takich jak GIMP. W tym przypadku jakość kolorów będzie o niebo lepsza niż w Paint.
Możesz wykorzystać w swoim logo gotowe materiały, np. zdjęcie samochodu, które również możesz pozyskać z darmowego źródła, albo z płatnego serwisu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie zdjęcie zrobić samemu – wtedy będzie najbardziej oryginalne. Nałóż na zdjęcie nazwę swojej firmy, dobierz odpowiednią czcionkę – i już masz pierwsze, proste logo. Od tego zacznij. Z pewnością znajdziesz tysiące innych pomysłów.

Opcja druga – samodzielnie zaprojektowanie logo przy użyciu zaawansowanych narzędzi.
To wspomniane wcześniej programy graficzne takie jak Adobe Ilustrator czy Corel Draw albo ich darmowe odpowiedniki (znajdziesz je na stronach z darmowymi programami do pobrania).
W tym przypadku masz znacznie większe pole do działania i bardzo duże możliwości stworzenia logo. Ale… Obsługa takich programów wymaga co najmniej kilku godzin nauki, żeby opanować ich podstawowe funkcje.

Opcja trzecia – skorzystanie ze specjalnych platform internetowych, gdzie można projektować przy użyciu darmowych albo płatnych narzędzi.
Przykład: canva.com, smashinglogo.com, shopify.com albo inne strony – z pewnością znajdziesz ich wiele, nie tylko w języku polskim.
Możesz liczyć na wiele narzędzi wsparcia.

Opcja czwarta – zleć zaprojektowanie logo grafikowi freelancerowi.
Takiego grafika możesz znaleźć na stronach, gdzie można zlecać oferty (np. ofertę wykonania logo) – może to być np. useme, oferteo. Możesz skorzystać ze specjalnych stron, takich jak designer.pl, gdzie możesz zlecić wykonanie logo dowolnemu grafikowi, albo stworzyć tzw. konkurs i wybrać najlepsze logo.
Możesz również znaleźć grafika freelancera na Facebook. Jest tam wiele grup, w których możesz zlecić freelancerom stworzenie logo.

Opcja piąta – zleć wykonanie logo profesjonalnej firmie.
W tym przypadku będziesz musiał/a ponieść znacznie wyższe koszty niż w przypadku opcji czwartej. Jednak Twoje logo będzie profesjonalne i piękne.
Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, skorzystaj z oferty specjalistów w dziedzinie identyfikacji wizualnej. Np. wybierz firmę FOX Media z Wrocławia, która jest uznawana za jednego z najlepszych twórców logo w Polsce.

Zanim sam zrobisz albo zlecisz – pomyśl, co chcesz zawrzeć w swoim logo.

Czy masz już nazwę swojej firmy? Jakie treści chcesz przekazać swoim klientom? Z czym Twoje logo ma się kojarzyć? Ma być eleganckie, prestiżowe, nowoczesne czy kolorowe, śmieszne i wesołe?
Pomyśl nad tym, zanim przystąpisz do projektowania, albo do zlecenia zaprojektowania logo dla swojego studia detailingowego.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów i napisz do nas fox@foxmedia.com.pl

FOXMEDIA
ul. T. Kościuszki 130b/11
50-439 Wrocław
tel. 71 79 361 81

Agencja reklamowa 360°


Tekst powstał we współpracy z Fox Media.

Planujesz otwarcie swojego studia detailingowego? Zbuduj solidne fundamenty już pierwszego dnia. Organizuj pracę i automatyzuj obsługę klienta z systemem Autonova. Załóż konto i sprawdź w czasie okresu testowego.