Autodetailing to całe spektrum usług, dzięki którym samochód może być piękny i skutecznie zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. Detailing samochodowy koncentruje się na nadwoziu, szybach i wnętrzu samochodu. Chodź, pokażemy Ci, czym jest. Być może, po przeczytaniu naszego poradnika, zakochasz się w autodetailingu i zwiążesz z nim swoją przyszłość.

Autodetailing to jeden z nielicznych rodzajów działalności gospodarczej, który poza pieniędzmi, przynosi także satysfakcję. Jest to satysfakcja z wykonanej pracy, zadowolenia klienta i możliwości pracy z szeregiem pięknych samochodów.

Co to jest autodetailing?

autodetailing

Autodetailing to usługi, które mają na celu zapewnienie samochodom pięknego wyglądu. Nie zależnie od rodzaju samochodu, świetnie może wyglądać limuzyna klasy premium, cabrio i małe auto miejskie.
Nowoczesne metody korekcji lakieru pozwalają na odświeżenie wyglądu lakierów w autach kilku i kilkunastoletnich (jeśli nie ma poważnych uszkodzeń korozyjnych czy też dużych odprysków lakieru). Dzięki detailerom samochodowym auta odzyskują błysk i głębię koloru, a także oryginalny kolor lakieru, który mógł zmatowieć.
Trwałe i skuteczne metody ochrony lakierów samochodowych pozwalają na zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami i zapewnienie mu błysku. W zależności od zastosowanych środków i nakładów pracy efekt może utrzymywać się od kilku miesięcy do kilku lat.
Autodetailing to także metody, które mają na celu dokładne oczyszczenie i nadanie błysku wnętrzu samochodu. Stosuje się skuteczne i nieinwazyjne metody sprzątania, a następnie kosmetyki, które chronią tworzywa, tkaniny, chrom, skórę i inne materiały, nadając im blask albo barwę matową, miękkość i piękny zapach.

Jakie usługi auto detailingu są oferowane przez profesjonalne studia autodetailingu?

Od czego zależy paleta oferowanych usług? Od kilku czynników:

  • Posiadania odpowiednich pomieszczeń, które pozwalają na oferowanie szeregu usług.
  • Posiadania odpowiedniego sprzętu, który jest niezbędny do wykonywania określonych usług.
  • Właściwych kwalifikacji i przebytych szkoleń. Pracownik studia detailingu musi być niezwykle delikatny i odpowiednio dobierać materiały do pracy. Nieostrożność może skończyć się uszkodzeniem lakieru, kunsztownego drewna we wnętrzu limuzyny albo drogiej tapicerki ze skóry.

Sprawdźmy, jakie usługi są najczęściej oferowane:

Zewnętrzne czyszczenie samochodu – zestaw podstawowych usług, od których zaczyna się autodetailing.

1. Mycie samochodu – ma za zadanie usunięcie wszelakiego typu zanieczyszczeń, jakie znajdują się na karoserii i szybach samochodu, a także na dachu kabrioletów. Usuwa się zanieczyszczenia takie jak kurz, brud, błoto, ptasie odchody, ślady po owadach, jak również trudne do usunięcia ślady po smole, paliwie (w okolicach baku) czy też po metalicznym pyle z klocków hamulcowych, zbierającym się w okolicach kół. To podstawa do przeprowadzenia kolejnych czynności.
2. Glinkowanie – usuwanie „wbitych” w lakier zanieczyszczeń za pomocą specjalnej glinki. To wstęp do woskowania i nakładania ceramiki, folii albo wosku hybrydowego. Glinkowanie to proces długotrwały i pracochłonny.
3. Zabezpieczenie lakieru woskiem – nakładanie wosków na oczyszczone i wysuszone nadwozie, które mają za zadanie zapewnienie olśniewającego wyglądu (połysku) oraz ochronę lakieru przed działaniem czynników zewnętrznych (woda, kurz, ptasie odchody). W zależności od rodzaju wosku warstwa ochronna może przetrwać nawet kilka miesięcy.
4. Nakładanie preparatów nabłyszczających/matowych na elementy z tworzyw sztucznych i gumy. Ma to na celu nadanie im atrakcyjnego wyglądu, a także zabezpieczenie ich przed działaniem warunków atmosferycznych.
5. Czyszczenie wnętrza samochodu – czynności podstawowe i zaawansowane, mające na celu odświeżenie wnętrza auta. W przypadku luksusowych aut premium, pracownicy studia autodetailingu będą pracować z materiałami bardzo wysokiej jakości (skóra, drewno, polerowane aluminium itd), wymagającymi odpowiedniej troski i właściwie dobranych kosmetyków.
6. Odkurzanie – ręczne i mechaniczne, obejmujące wykładzinę na podłodze auta (także pod fotelami), wnętrze bagażnika, podsufitkę, fotele, boczki drzwi itd. Poza odkurzaniem, do usuwania kurzu i drobnych zanieczyszczeń, stosuje się także pałeczki kosmetyczne, ściereczki z bawełny albo mikrofibry itd. Wszystko zależy od rodzaju zanieczyszczeń.
7. Pranie tapicerki – pierze się tapicerki materiałowe i welurowe, znajdujące się na fotelach i tylnej kanapie, a także w bagażniku. Pierze się również zagłówki, boczki materiałowe drzwi, wykładzinę na podłodze oraz materiałowe dywaniki. Stosuje się odpowiednio dobrane środki chemiczne i urządzenia piorące albo proste elementy, np. nakładki szczotkowe i wkrętarki. W przypadku bardzo silnych zanieczyszczeń niezbędne jest stosowanie specjalistycznych środków do usuwania plam.

czyszczenie skór w studiu autodetailingu

8. Czyszczenie i renowacja skór – skóry we wnętrzu samochodu (zarówno naturalne, jak i mniej szlachetne, ekologiczne), wymagają odpowiednich środków, które zapewniają im między innymi elastyczność, połysk i ładny zapach. Specjalne kosmetyki należy też stosować w przypadku plam.
9. Czyszczenie, renowacja i nabłyszczanie (albo stosowanie matowych kosmetyków) tworzyw sztucznych, drewna, szczotkowanego aluminium itd. Tworzywa sztuczne i inne materiały muszą być odpowiednio oczyszczone osuszone, a następnie nakładane są specjalne kosmetyki. Na tym etapie dba się o kierownicę, deskę rozdzielczą, tunel środkowy, boczki drzwi, boczne części foteli itd.
10. Odgrzybianie klimatyzacji – do dezynfekcji klimatyzacji, a także wnętrza samochodu (całkowite usunięcie bakterii z wnętrza auta) często stosuje się ozonator. Wnętrze auta i cały układ wentylacji są w stu procentach czyste od bakterii, grzybów i pleśni.

Dodatkowe usługi autodetailingu – bardziej zaawansowany detailing samochodowy

Najbardziej zaawansowane usługi autodetailingu wymagają dużej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Są też najbardziej pracochłonne i najlepiej płatne.

1. Polerowanie lakieru – to usługa, w trakcie której wykorzystuje się polerki mechaniczne i odpowiednio dobrane pady oraz pasty polerskie. Specjalista potrafi przywrócić blask lakierowi, który zmatowiał. Można także usunąć niewielkie rysy i hologramy, a w przypadku dużych rys sprawić, że będą one mniej widoczne.
2. Nałożenie powłoki ceramicznej – to usługa, kierowana do posiadaczy aut nowych i używanych. W przypadku aut używanych konieczne jest poprzedzenie jej korektą lakieru. Powłoka ceramiczna skutecznie chroni przed zużyciem i uszkodzeniami lakieru (także przed drobnymi zarysowaniami), a także zapewnia piękny połysk. Odpowiednio położona powłoka ceramiczna chroni nawet przez 5 lat.
3. Nakładanie folii – to obecnie najskuteczniejsza metoda ochrony lakieru samochodowego, polegająca na oklejeniu całego auta przezroczystą folią (tzw. lejącą). Można też zmieniać kolor auta, stosując folie kolorowe na całe nadwozie, albo tylko na wybrane detale (np. dach).

Czego potrzebuję, aby założyć profesjonalną firmę, zajmującą się auto detailingiem?

detailing samochodowy

Przede wszystkim pasji i chęci do pracy. Jeśli lubisz pracę z samochodami, jesteś osobą dokładną i ambitną – dasz sobie radę.

  • Koniecznie trzeba nauczyć się rzemiosła. Najpierw trzeba skorzystać ze szkoleń. A potem praktykować, np. zaczynając od starych części samochodowych (np. drzwi lub blach ze szrotu). Dopiero po nabraniu odpowiedniej wprawy w pracy z polerkami, padami polerskimi, ceramiką i folią, można pomyśleć o oferowaniu usług klientom.
  • Trzeba zrobić dobry biznesplan – jak to zrobić w przypadku autodetailingu?
  • Następnie należy zaopatrzyć się w narzędzia, materiały i odpowiednio przygotować miejsce do pracy.  Gdy już mamy miejsce pracy i narzędzia to wybór kosmetyków, z których pomocą będziemy mogli najlepiej wykonywać swoją pracę. Bez wysokiej jakości produktów nawet najlepiej wyszkolony pracowniki salonu auto detailingu nie wykona usługi na wysokim poziomie. Na rynku znajdziemy mnóstwo środków przeznaczonych do detailingu samochodów, zatem jak wybrać te najlepsze?

Może Cię, również zainteresować:

Rekomendujemy produkty od K2 z serii K2 Pro Detailing.  
Ostatni krok to walka o klienta. W tym przypadku warto zaprojektować dobrą reklamę i dołączyć do dużej platformy biznesowej, pozwalającej zdobywać zlecenia w branży motoryzacyjnej online. Najlepszym wyborem jest Autonova.com.

Dlaczego autodetailing jest ważny?

Autodetailing jest coraz bardziej popularny. To świetny trend, który stale się rozwija. O autodetailingu stale piszą media motoryzacyjne. Ciągle pojawiają się nowe kosmetyki i narzędzia do pracy.

Autodetailing zapewnia lepszą kondycję samochodu. Stosowane w salonach autodetailingu metody ochrony lakieru skutecznie chronią nadwozie przed uszkodzeniami, starzeniem się i największym wrogiem samochodów – korozją.

Autodetailing zwiększa wartość każdego auta. Nawet kilkunastoletniego, które wygląda atrakcyjnie i ma błyszczący lakier. To oczywiście, wpływa na postrzeganie auta i w razie sprzedaży, na możliwość uzyskania wyższej ceny. 
Odpowiednio zabezpieczony samochód zużywa się znacznie wolniej. Nic w tym dziwnego. Warstwy ochronne zabezpieczają auto przed działaniem warunków atmosferycznych i przed zadrapaniami.

Klient, który zobaczy swój odświeżony samochód, z pewnością będzie zadowolony.
Posiadacz nowego auta, które dopiero co wyjechało z salonu, będzie miał pewność, po wizycie w salonie autodetailingu, że zabezpieczył pojazd i zapewnił mu elegancki wygląd na kilka lat.

Główne zalety by otworzyć studio autodetailingu:

  • Ta praca daje bardzo dużo satysfakcji.
  • Klientów nie brakuje, jest ich coraz więcej.
  • Można liczyć na niezłe zarobki.